arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Zvornik: Sjećanje na srpsko stradanje

http://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat/nove/glocansko-brdo-zvornik.jpg

Na Glođanskom brdu kod Zvornika danas će biti obilježeno 20 godina od stradanja 126 pripadnika Vojske Republike Srpske i civila koje su prije dvadeset godina poubijali pripadnici muslimanskih snaga. Na mjestu stradnja biće služen parastos, položeni vijenci i prislužene svijeće.

Vijenci će biti položeni i na Spomen-ploču koja je podignuta kao znak sjećanja na ubijene vojnike i civile, u mjestu Kruške, dva kilometra niže od mjesta stradanja.

Ovaj spomenik osveštan je prošle godine kao znak sjećanja na 126 ubijenih vojnika i civila, da bi se trajno sačuvalo ovo obilježje, jer su na mjestu stradanja na Glođanskom brdu tri puta postavljane spomen-ploče, koje su svaki put porazbijala u najsitnije komadiće nepoznata lica.

Ovaj stravični zločin, u kome nije preživio niko od zarobljenih, dogodio se u zoru, 6. novembra 1992. godine, kada su pripadnici muslimanskih snaga poubijali vojnike iz sastava Zvorničke i Šekovačke brigade Vojske Republike Srpske, te civile koji su se tu zatekli.

Predsjedništvo opštinske Boračke organizacije pozvalo je porodice poginulih boraca, ratne vojne invalide i saborce da prisustvuju parastosu i polože vijence na mjestu gdje se dogodio zločin.

Boračka organizacije obezbijedila prevoz.

Izvor:http://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/baneri/srna.png

 

NAJNOVIJE VIJESTI

Mile Vukelja

Rođen 16. novembra 1930. godine u selu Donja Dragotinja, Prijedor Kazuje: Roditelji su

Dobrila Kukolj

Banjaluka Svjedoči: Rođena sam u jednom od najljepših sela ko­je je smješteno na

Svjedoci pakla

Došao je kraj ćutanju o stradanju Srba. U kon­tek­stu pro­mijenjenih istorijskih okolnosti, a

Uvod

Tragao sam za pravim a neupadljivim naslovom za ovu knjigu, jer su za

Rezime

Bez obzira na eventualna reagovanja na ovu knjigu, autor konstatuje jednu tragičnu či­nje­nicu

Vasilije Karan

Banja Luka Kazuje: Koračao sam u koloni koja je vodila u Jase­no­vac. Kolona

Branko Graonić

Rođen 23. novembra 1939. godine u selu Velika Žuljevica, Bosanski Novi Kazuje: Rođen

Danica Praštalo

Rođena 14. marta 1933. godine u selu Aginci, Bosanska Dubica Svjedoči: Davne 1933.

Miloš Ćirić

Rođen 9. aprila 1937. godine u Gornjim Podgradcima, Bosanska Gradiška Piše: Moja sjećanja

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​