fbpx
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Vladika Teodosije: Budućnost se ne može graditi na zaboravu istorije

Njegovo preosveštenstvo episkop raško-prizrenski i kosovsko-metohijski Teodosije rekao je na akademiji povodom 14 godina od martovskog pogroma da je 17. mart podsjetnik i poruka da se budućnost jednog naroda ne može graditi na zaboravu istorije, kao i da djeca ne mogu imati budućnost ako zaborave za šta su živjeli i što su se žrtvovali njihovi preci.

Njegovo preosveštenstvo episkop raško-prizrenski i kosovsko-metohijski Teodosije u obraćanju na akademiji povodom 14 godina od martovskog pogroma.
Gračanica – vladika Teodosije
Foto: SRNA

Akademija povodom godišnjice pogroma održana je nakon što je u manastiru Gračanica služen parastos za sve stradale, te položene bijele ruže na umjetničku instalaciju „Mising“, spomeniku žrtvama.

„Naša istorija i vera nisu mitologija već ono što nas povezuje u Hristu. Bez te duhovne veze naše srednjovekovne države ne bi bilo. Ne bi bilo Gračanice, Pećaršije, ni Dečana ni Svetog Simeona, ni Svetog Save, bili bi smo samo jedno pleme na zemlji, tikva bez korena, ljudi bez istinskog identiteta“, rekao je vladika Teodosije.

Prema njegovim riječima, Kosovo i Metohija biće sačuvani samo ukoliko srpski narod ostane vjeran idealima koji su nadahnjivali srpske sinove i ukoliko ne bude prodato ono što je naslijeđeno od predaka.

Vladika Teodosije je rekao da ih stradanje u pogromu, kao ni bilo koje drugo, neće i ne smije pokolebati da ostanu svoji na svome.

„Oni koji bi želeli da nas ovde nema, uvek će videti u našim obeležjima i svetinjama ono što ih na Srbe podseća“, istakao je vladika Teodosije.

On je naglasio da na Kosovu i Metohiji ima dovoljno i zemlje i vode za sve ljude dobre volje.

„Martovsko stradanje 2004. godine i brojni napadi i zločini počinjeni nad našim narodom u poslednjih 20 godina međunarodno garantovanog mira samo nas čine još više rešenim da se nikada ne odričemo onog što je naše bilo i ostaće“, rekao je vladika Teodosije.

Predsjednik Udruženja „Kosmetske žrtve“ Nataša Šćepanović rekla je da se 17. marta 2004. godine dogodio najveći zločin u srcu Evrope za koji do danas niko nije odgovarao.

Ona je istakla da je 17. mart prilika da se međunarodnoj zajednici skrene pažnja da mira na Kosovu i Metohiji neće biti niti će Kosovo imati budućnosti sve dok se pred lice pravde ne izvedu organizatori i počinioci martovskog pogroma i zločina nad Srbima, Romima i nealbancima.

Otvarajući Likovnu koloniju posvećenu martovskom pogromu Željko Jović je u ime Kancelarije za Kosovo i Metohiju istakao da je 17. mart dan tuge i sjećanja na bezumlje.

Prema njegovim riječima, raduje to što srpski narod u najtežim vremenima zna da pokaže svoju hrabrost i snagu, odlučnost i riješenost ne samo ostane nego da bude još jači i snažniji na Kosovu i Metohiji.

„Naša dužnost je da ostanemo dostojni i da našim naslednicima ostavimo bar ono što smo nasledili i na taj način pokažemo da smo rame uz rame sa svim narodima“, rekao je Jović.

Obilježavanju 14 godina od martovskog pogroma prisustvovalo je više stotina mještana Gračanice i raseljenih Srba koji su privremeno nastanjeni u Novom Sadu i Beogradu.

Izvor: SRNA

Vezane vijesti:

Bez najdražih i bez pravde

Pogrom svega što je srpsko na KiM

Nema napretka u atmosferi mržnje i nepoverenja | Jadovno 1941.

Spalili su mi muža, a ubice su još na slobodi! | Jadovno 1941.

Film o rušenju srpskih crkava na Kosmetu (video)

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: