Делегација Регионалне организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сарајево и породица убијених резервиста ЈНА положила је на локацији Великог парка у Сарајеву вијенац и одала пошту припадницима ЈНА који су овдје убијени 22. априла 1992. године.
Представник Регионалне организације Невена Шиљеговић, која је и дијете погинулог борца, изјавила је да се данас обиљежава сјећање на осам убијених припадника бивше ЈНА, као и на нестанак Срба из многих улица и дијелова Сарајева.
„Данас се обиљежава и нестанак Срба из Болнице Кошево, затвора Виктор Бубањ, у јами Казани, као и из улица Томе Масарита, Триглавске, Бембаше, Омера Маслића, Врбовске, Добровољачке улице, као и у мјестима Пофалићи, Вогошћа, Бућа поток, Неџарићи, Добриња, Велешићи, Ченгић вила, Мојмило, Илиџа, Соколовић колонија, Храсница, Алипашино поље, Војничко поље, те на планинама Требевић и Игман“, рекла је Шиљеговићева новинарима.
Невенка Ђокановић, супруга погинулог борца Стевана, на данашње обиљежавање дошла је са сином Сашом.
„Прошло је 26 година од њиховог нестанка и ништа се и даље не зна о томе. Затајило је Тужилаштво БиХ и цијела БиХ, па и наши органи, и више не знам да ли ће се истина икада сазнати и пронаћи наши нестали“, навела је Ђокановићева.
Она је истакла да је срамотно и тешко то што су до Великог парка дошли блиндираним возилима и под великом полицијском пратњом, као да су највећи непријатељи БиХ.
Нада Ковачевић, која већ 26 година тражи брата Влајка Голубовића, каже да се ништа није промијенило и да јој је мајка од туге преминула прије годину дана, а није дочекала да сахрани синовљеве посмртне остатке.
Полагању вијенаца, осим породица погинулих, присуствовали су члан Савјетодавног одбора Института за нестале БиХ Марко Грабовац и начелник Одјељења за тражење несталих лица и рад на терену у процесу тражења несталих лица Горан Крчмар.
За само један час, 22. априла 1992. године, живот је изгубило осам припадника бивше ЈНА, који су прво заробљени на Аеродромском насељу, а потом звјерски ликвидирани у Великом парку у Сарајеву, због чега се тај датум обиљежава као Дан несталих Срба Сарајева и Сарајевско-романијске регије.
Убијени су Миливоје Лаловић, Ђорђе Бјелица, Зоран Марковић, Драгомир Ђерић, Стеван Ђокановић, Влајко Голубовић, Недељко Вујичић и Миладин Вукмановић.
На подручју Сарајева трага се за тијелима још 175 српских жртава, а потрага није окончана ни за укупно 395 несталих Срба на подручју Сарајевско-романијске регије.
Према програму обиљежавања 22. априла – Дана несталих Срба Сарајева и Сарајевско-романијске регије, у 12.00 часова данас у Цркви Светог Ђорђа у Миљевићима биће служен парастос српским жртвама, у 12.30 планирано је полагање цвијећа на Спомен-костурницу, а у 13.00 часова предвиђене су изјаве за новинаре.
У Суду БиХ у току је процес у предмету „Велики парк“, у којем су четири лица оптужена за ратне злочине против ратних заробљеника почињене 1992. године у Сарајеву.
Оптужница у овом предмету терети бившег команданта Специјалне јединице МУП-а такозване БиХ Драгана Викића, бившег министар унутрашњих послова такозване БиХ Јусуфа Пушину, те Нермина Узуновића и Младена Човчића.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Неки од заробљених имали су повезе на очима | Јадовно 1941.
Свједок: Јука Празина довео заробљене војнике ЈНА у Дому …
Први пут положени вијенци у Великом парку у Сарајеву (ВИДЕО …