fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

У фокусу погрешне идентификације

Недељко Митровић Фото: РТРС
Недељко Митровић Фото: РТРС

Процес ревизије неидентификованих посмртних остатака у спомен-костурницама и рјешавање проблема погрешних идентификација насталих прије употребе ДНК анализе у процесу идентификације биле су у фокусу конференције која је поводом Међународног дана људских права одржана данас у Сарајеву у организацији Регионалне координације удружења породица несталих са подручја бивше Југославије.

Предсједник Организације породица погинулих и несталих бораца и заробљених цивила Републике Српске Недељко Митровић истакао је да подржава ревизију неидентификованих посмртних остатака који су ексхумирани, али истиче да је неопходно обезбиједити транспарентност и да чланови породица морају знати резултате те допунске ревизије.

„Има грешака. Волио бих да оне буду именоване и регистроване да би се могла тражити одговорност. Површно се разговарало током конференције о ексхумацијама и идентификацијама, а ту је суштинско питање слаба или никаква одговорност тужилаца“, рекао је Митровић.

Шеф програма Међународне комисије за нестала лица (ИЦМП) за подручје западног Балкана Метју Холидеј изјавио је новинарима након конференције да постоји консензус међу представницима различитих тужилаштава, комисија за нестала лица, те представника удружења породица несталих, да је неопходно наћи систематичан и јединствен начин како приступити породицама у рјешавању питања погрешних индентификација.

„ИЦМП је спреман помоћи тужилаштвима у БиХ и Институту за нестала лица (ИНЛ) БиХ да се припреми и детаљно реализује план у вези са питањима погрешних идентификација. На тај начин очекујемо идентификацију највећег броја лица за којима се и даље трага и тако ће бити помогнуто породицама које још траже своје најмилије да дођу до истине“, рекао је Холидеј.

Члан Колегијума директора ИНЛ Марко Јуришић истакао је да Институт подржава процес ревизије у мртвачницама широм БиХ, те да би средства за ту намјену требало обезбиједити у буџету Института.

„Намјера је кренути са ревизијом у Источном Сарајеву у Оџаку и Тузли, те на једном мјесту регистровати стварно стање посмртних остатака у свих 13 мртвачница у БиХ“, рекао је Јуришић.

Он је потврдио да је било погрешних индентификација у вријеме док се процес идентификације вршио класичном методом, али је одбио да процијени о којем броју је ријеч.

„Не можемо говорити о могућем броју погрешних идентификација. Дајте нам времена да сачинимо анализе и да извршимо ревизију у костурницама јер ћемо тада моћи више да кажемо. Врло је осјетљиво то питање и прејудицирање било каквим бројкама могло би нам се вратити као бумеранг“, додао је Јуришић.

Члан Управног одбора Регионалне координације удружења породица несталих особа с подручја бивше Југославије Сеида Карабашић истакла је да је током конференције у Сарајеву било ријечи и о правном аспекту погрешних идентификација.

Карабашићева је напоменула да ће у наредном периоду свим аспектима проблема погрешних идентификација бити посвећена потребна пажња.

Конференцији је присуствовала представник институције Омбудсмана за људска права Јасминка Џумхур, која је појаснила које су правне посљедице погрешних идентификација.

 

Извор: srna

 

Везане вијести:

Митровић: Стратегија није оправдала очекивања Срба

МИТРОВИЋ: НЕМА ОДУСТАЈАЊА ОД РЕФЕРЕНДУМА

Митровић не очекује помак у тражењу несталих

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: