fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

U Drakuliću obilježeno 82 godine od ustaškog zločina (FOTO/VIDEO)

U banjalučkom naselju Drakulići obilježene su 82 godine od stradanja Srba u Drakuliću, Šargovcu, Motikama i rudniku Rakovac.
Pomen u Drakuliću; Foto: Borislav Zdrinja

Ustaše su 7. februara 1942. godine bez ispaljenog metka ubile 2.315 Srba, među kojim 551 dijete. O svireposti zločina svjedoči činjenica da su pokolj nad Srbima činile komšije i sveštenici iz samostana na Petrićevcu.

Svake godine, kako se ne bi zaboravila žrtva više od 2.300 ubijenih Srba, među kojima 551 dijete u Drakuliću, Šargovcu, Motikama i rudniku Rakovac , kod spomen-kosturnice u Drakuliću služen je pomen.

Nakon pomena, koji su služili sveštenici Banjalučke eparhije, položeni su vijenci i cvijeće.

U ime institucija Republike Srpske vijenac su položili predsjednik Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić i izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH.

Vijenac je položio i konzul Srbije u Banjaluci Dragan Protić.

Liturgija u Drakuliću (FOTO: RTRS)

Liturgija u Drakuliću (FOTO: RTRS)

Koliki su razmjeri ovog zločina govore istorijski podac, prema kojima su među ubijenima na zvjerski način, bila i 52 učenika šargovačke osnovne škole. U ovom zločinu su učestvovae komšije, pa čak i sveštena lica iz samostana u Petrićevcu.

Pod komandom natporučnika Josipa Mišlova i fra Miroslava Filipovića iz takozvanog „Tjelesnog zdruga Ante Pavelića“, ustaše iz Zagreba i Banjaluke ubijale su Srbe sjekirama, noževima i krampovima.

Pomen u Drakuliću (FOTO: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja )

Pomen u Drakuliću (FOTO: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja )

Uz brojne građane koji su došli organizovanim prevozom iz Banjaluke, obilježavanju su prisustvovali i zvaničnici Srpske -predsjednik Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić, srpski predstavnici u institucijama BiH, rukovodstvo grada Banjaluke, predstavnici nevladinih organizacija i udruženja od javnog interesa proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i NOR-a.

Izvor: RTRS


Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: