arrow up

Podijelite vijest:

Turski defter iz 15. vijeka: Čapljina je srpska zemlja od davnina

Čija je Donja Hercegovina, posebno Čapljina i okolina , najbolji odgovor su dali Turci kada su je osvojili u drugoj polovini 15. vijeka.

U vrijeme austro-ugarske okupacije jedina bogomolja u Čapljini bila je srpska crkva Vaznesenja Gospodnjeg na desnoj obali Neretve
U vrijeme austro-ugarske okupacije jedina bogomolja u Čapljini bila je srpska crkva Vaznesenja Gospodnjeg na desnoj obali Neretve

Taj odgovor je sačuvan upravo u prvom defteru 1474-77.godine, u popisu mezri Počiteljske nahije, Čapljine, Dretelja i Bivoljeg Brda u kome odavno ne žive pravoslavni Srbi: „ To su srpske zemlje od davnina u posjedu Vladislava i njegovog sina kneza Heraka“!

Imena seljaka, ratara i stočara, pomenuta u defteru su, redom, najčistija srpska narodna imena. Muslimana tada nije bilo u okolini izuzev pojedinačnih slučajeva (Bitunja kod Stoca i Жabica kod Ljubinja).

IZVOR: SND PREBILOVCI

Izvor: Slobodna Hercegovina

NAJNOVIJE VIJESTI

PREFACE

Tracing for the real and not conspicuous title for this book I faced

Gojko Knežević

Rođen 22. 12. 1934. godine u selu Ušivac, kod Knežice, opština Kozarska Dubica,

Mile Vukelja

Rođen 16. novembra 1930. godine u selu Donja Dragotinja, Prijedor Kazuje: Roditelji su

Dobrila Kukolj

Banjaluka Svjedoči: Rođena sam u jednom od najljepših sela ko­je je smješteno na

Svjedoci pakla

Došao je kraj ćutanju o stradanju Srba. U kon­tek­stu pro­mijenjenih istorijskih okolnosti, a

Uvod

Tragao sam za pravim a neupadljivim naslovom za ovu knjigu, jer su za

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​