fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Тесла каквог не знамо (17): Геније најавио и мобилни

Шта је Тесла хтео са својом Светском радио-станицом на Лонг Ајленду? Тесла је све појединости свог подухвата разјаснио у специјалној брошури – „Проспекту светског телекомуникационог система“, који се данас чува у Музеју Николе Тесле у Београду.

Никола Тесла
Никола Тесла Фото: Вести

У уводном делу се наводи да је Светски систем плод комбинације неколико оригиналних открића до којих је проналазач дошао у току дугих испитивања и мнногобројних огледа.

Светски систем у дванаест тачака

Сврху система, као и његове могућности, Тесла је сумирао у дванаест тачака:
1. Међусобна веза свих постојећих телеграфских станица у свету 2. Увођење државне тајне телеграфске службе без могућности ометања
3. Међусобна веза свих садашњих телефонских станица на Земљиној лопти
4. Свеопште растурање вести од општег значаја, телеграфски или телефонски, у вези са штампом
5. Увођење светског система преноса обавештења за искључиво приватну употребу
6. Међусобна веза и рад свих уређаја за откуцавање берзанских вести из целог света
7. Увођење светског система за пренос музике, итд
8. Универзално регистровање времена помоћу јефтиних сатова који показују астрономски тачно време и не траже никакво одржавање
9. Пренос факсимила штампаних или руком писаних слова, писама, чекова, итд.
10. Увођење универзалне поморске службе, која би омогућила морнарима на свим бродовима да без компаса крмане, да утврђују тачан положај брода, чак и брзину, да спрече сударе и несреће, итд.
11. Увођење система светске штампе на копну и води
12. Репродукција ма на ком месту на свету фотографских слика и свих цртежа или докумената.

Сви му окрећу леђа

Зашто није остварена ова велика идеја?
Један од најважнијих разлога можда лежи у томе што је Гуљелмо Маркони успео 1901. године да пренесе телеграфске сигнале са брода на копно, што је за јавност онога времена био изузетан догађај.
А после тога и главни финансијер, Морган, почиње да губи интерес за Теслин подухват. Угледајући се на њега, и остали финансијери, један за другим, окрећу леђа Тесли.

Исмејани геније

„Ово што је Тесла предвиђао у 12 тачака остварено је у следећих сто година, али у оно доба многе од Теслиних замисли личиле су на фантазију.

Када је новинарима једном рекао да ће у будућности сваки човек имати мали примопредајник са којим ће бити у контакту са свим корисницима система и давати и примати инструкције бежичним путем, новинари су га исмејали.

Последњи одобрени патент

Имао је више од 700 заштићених патената и иновација. Његово име уведено је у Дом славних проналазача Америке. Најзначајнија награда у домену електричне енергије зове се НагрНиколе Тесле, а додељује је Савет Електро инжењера – ИЕЕЕ.
Тесли је последњи патент одобрен 1928. године у области ваздушног саобраћаја када је представио прву летелицу са вертикалним полетањем и слетањем.
Постоји небеско тело, астероид, 2244 Тесла. Астероид је открио са београдске Астрономске опсерваторије, а затим и именовао астроном Милорад Б. Протић.

У оно доба радио је схватан као тачка-тачка комуникација, а Тесла је већ предвидео дифузни систем за пренос вести, музике, писама, чекова и слично.

Није прескочио ни примену радија у навигацији, дистрибуцији тачног времена, за размену берзанских информација, итд.

Размишљао је о преносу покретних слика – телевизији, али то није унео у свој програм, јер је о томе само размишљао“ – истиче академик Александар Маринчић.

Тежак и велик живот и дело

Никола Тесла се родио 9/10. јула 1856. године, у Смиљану, у Лици – тадашњој Аустроугарској. Умро је 7. јануара 1943. у Њујорку. Званично је српско-амерички проналазач и истраживач.
Студирао је у Аустрији и Чешкој и радио у Паризу пре него што је дошао у САД 1884. године. Радио је за Томаса Алву Едисона и Џорџа Вестингхауса, али више је волео независан истраживачки рад.
Његови проналасци омогућили су производњу и дистрибуцију наизменичне струје. Измислио је, око 1890, индуктивни калем који се још доста користи у радио-технологији, тзв. Теслин калем.
Вестингхаус је користио Теслин систем да струјом снабде Светску колумбијску изложбу 1893. године.
Тесла је 1893. конструисао и електричну централу на Нијагариним водопадима. У његова истраживања спада и рад на угљеничној сијалици и на снази електричне резонанце.
Открио је сталне земаљске таласе (1899-1900), доказавши да је Земља проводник.
Због недостатка средстава, многе његове идеје остале су само у свескама, које инжењери и дан-данас проучавају не би ли добили додатне идеје.

Грандиозан циљ пуштен низ воду

Планетарна као идеја и као циљ, Светска радио-станица на Лонг Ајленду свакако је представљала један од најграндиознијих научних подухвата не само у Америци него и у свету.

Њена величина огледала се и у томе што је требало да утиче на садржај и квалитет живота људи на целокупној планети Земљи.

И поред тога што је све то морало бити јасно бар људима у стручним и научним круговима, делимично довршен пројекат, без неопходне финансијске потпоре, пуштен је низ воду, баш онако бездушно како је пуштен и њен идејни творац Никола Тесла.

(Наставља се)

Аутор: Будимир Поточан

Извор: Вести онлине

 

Везане вијести:

Тесла каквог не знамо (1): Посвећен својим визијама

Тесла каквог не знамо (2): У „обећаној земљи“ Америци

Тесла каквог не знамо (3): Судбоносно познанство

Тесла каквог не знамо (4): На изложби у Паризу

Тесла каквог не знамо (5): „Рат струја“ против Тесле

Тесла каквог не знамо (6): Молбе и захтеви од родбине

Тесла каквог не знамо (7): Мајка дочекала јединца

Тесла каквог не знамо (8): Мотор за Нијагарине водопаде

Тесла каквог не знамо (9): Људима застајао дах

Тесла каквог не знамо (10): Глас му се једва чује

Тесла каквог не знамо (11): Највећи догађај у историји технике

Тесла каквог не знамо (12): Лабораторија нестала у пожару

Тесла каквог не знамо (13): У невољи притекли пријатељи

Тесла каквог не знамо (14): Први из класе робота

Тесла каквог не знамо (15): Грандиозни експерименти

Тесла каквог не знамо (16): Век испред свог времена

Тесла каквог не знамо (18): Прометеј 20. века

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: