Скандалозне поруке са откривања споменика надбискупу католичке цркве у Сиску. Покушај изједначавања са Дијаном Будисављевић
ЗАГРЕБ, ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА „НОВОСТИ“
Пред сисачком катедралом данас је откривен споменик Алојзију Степинцу, без обзира на то што градске власти то нису одобриле, а сисачки бискуп Владо Кошић је том приликом позвао папу Фрању да „одмах“ прогласи кардинала светим.
Али скуп није прошао без политичких и непримерених порука. Наиме, лик Степинца на споменику вајар Томислав Кршњаво урадио је у природној величини, а уз кардинала који носи крст су и двоје деце. Јосип Батеља, задужен за поступак проглашења Степинца светим, објаснио је да је реч о ратној сирочади коју је наводно кардинал спасавао из логора. На откривању споменика није речено да ли је реч о српској деци која су 1942. и 1943. године била смештена у логоре, које је Батеља назвао „прихватилиштима“, готово сентиментално подсећајући како су власти НДХ организовале боравак деце како би родитељи нестали у ратном вихору могли да их нађу.
– Тако је спасено 12.000 деце, што је и заслуга кардинала Степинца – речено је у Сиску, а прећутана историјска истина да су деца одвајана од родитеља и смештана у сурове усташке логоре. Рачуна се да је само у Јасеновцу страдало готово 30.000 деце, а сличну судбину доживљавала су и деца у другим логорима које су држале усташе.
Батеља је покушао и да изједначи Степинца и Дијану Будисављевић, која је заиста учествовала у спасавању деце и из логора смрти избавила више од 15.000 деце. Батеља је рекао да је у спасавању деце из хрватских логора „пресудна била улога Степинца“.
НЕОДВОЈИВОСТ ОД РИМА И ПАПЕ
Због његовог заузимања данас Хрвати имају своју државу. Није се дао сломити, ни одвојити католичку цркву у Хрватској од Рима и папе – рекао је сисачки бискуп Владо Кошић.
Сада покушавају да прикажу да је Степинац помагао Дијани Будисављевић и да је заправо његова заслуга што су деца спасена, што не одговара истини.
– Поздрављам иницијативу из Београда да јој се подигне споменик, али треба подићи споменик и кардиналу Алојзију Степинцу у главном граду Србије, јер без његове помоћи ни Будисављевићева не би могла ништа да уради – рекао је у Сиску Батеља, који је оптужио партизане и послератну власт да је починила злочине, док усташке није ни поменуо.
На откривању споменика Степинцу говорило се и о покушајима да се заустави проглашење кардинала светим, а, иако није директно споменута Српска православна црква, очигледно се на њу мислило.
– Занимљиво да до беатификације блаженог Степинца није било ниједног приговора папи или Ватикану на Степинца. Они су се појавили тек сада, накнадно – речено је у Сиску.
Бискуп из Сиска Владо Кошић познат по томе да позитивно говори о НДХ, осудио је градску власт која је у рукама СДП-а што је „подметањима спречавала подизање споменика“. „Они не могу да демантују чињеницу да је Степинац волео људе, али и заступао начело да Хрвати морају да живе у независној држави“.
Аутор: Ј. Керблер
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Каква идеја: Споменик Степинцу у Београду
Хрватска црква подиже споменик Степинцу, 8. маја у Зрину …
Да ли је разумно да у Двору буде споменик Степинцу? | Јадовно …
Хрватски усташки Зрињ, на Банији, право је место за споменик …