fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Српску ијекавицу не смијемо пустити низ воду

Скуп "Српски jезик и српска jезичка политика"
Скуп „Српски jезик и српска jезичка политика“

Предсjедник Матице српске Драган Станић изjавио jе да се иjекавица не смиjе „пустити низ воду“, jер ће у том случаjу они коjи су већ узели српску иjекавицу као своj стандард претендовати и на народ коjи говори иjекавицом и на териториjу тог народа.

„Има много оних коjи би желели да се српски jезик сведе само на екавицу. То jе изузетно опасна ствар у политичком смислу. Такву грешку не смемо начинити, jер ће се она судбински изузетно лоше рефлектовати, можда већ у ближоj, а у даљоj будућности свакако“, рекао jе Станић на скупу „Српски jезик и српска jезичка политика“.

На скупу организованом у оквиру 60. Међународног београдског саjма књига, промовисана jе иjекавска вариjанта Нормативне граматике српског jезика, коjу jе уз финансиjску помоћ Представништва Републике Српске издала Матица српска.

Станић jе подсjетио да jе српски jезик заснован и на екавици и на иjекавици и да у се у свом jезичком стандарду мора водити брига о цjелини тог српског jезичког простора.

Он jе истакао да jе веома много практичних разлога због коjих jе већ обjављен Правопис српског jезика, а идуће године биће обjављен и Рjечник српског jезика приређен за иjекавско говорно подручjе, истичући да би норма требало да важи на циjелом српском простору.

Један од разлога, како jе навео, jесте таj што се људи у Републици Српскоj због лоше покривености медиjског простора, „полако навикаваjу на jезичке навике коjе не треба да буду српске“.

„То не значи да се ми плашимо jезичких додира са онима са коjима делимо jезик или са другим jезицима. То ниjе ксенофобиjа него само треба да знамо шта то ми радимо у неговању свог jезика, књижевности и културе“, рекао jе Станић.

Он jе истакао да се „не треба плашити конфликта, jер су други народи ствари већ поставили тако да су њихове претензиjе на српски jезички и културни простор врло изразите“.

Извор: srna

Везане виjести:

Језичка брига за српску иjекавицу

Ћирилица у дигиталном добу, све од нас зависи

Неопходан закон о заштити ћирилице

 

 

 

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: