Уставни суд Босне и Херцеговине у Сарајеву подржао закон о земљишним књигама. Марчета: Наставља се етничко чишћење српског народа. Доказивање порекла
Уставни суд Босне и Херцеговине је утврдио да је Закон о земљишним књигама ФБиХ у складу с Уставом БиХ. Оцену уставности Закона о земљишним књигама ФБиХ, Уставни суд БиХ давао је на захтев 29 посланика НС РС и то након тврдње многих да је тај закон дискриминаторски, јер се, како наводе, путем њега отима имовина Срба који су некад живели у ФБиХ.
Оваквом одлуком Уставног суда БиХ нису задовољни представници Срба у Федерацији БиХ, али ни представници Срба који су протерани из Федерације БиХ.
Миле Марчета, српски делегат у Дому народа Парламента Федерације БиХ, каже за „Новости“ да се овом одлуком Уставног суда БиХ само наставља етничко чишћење Срба у Федерацији БиХ.
– Многи Срби ће у доказивању порекла своје имовине остати без исте. Читав процес од почетка је усмерен на штету Срба. Једино решење је да се иде у Стразбур и да се жалбе упуте Међународном суду за људска права, јер очигледно Уставни суд БиХ неће заштитити права Срба – каже Марчета.
Председник Удружења Крајишника у Бијељини Смиљка Кнежевић указала је на проблем да велики број избеглих није у могућности да прати објаве о регистрацији некретнина, а да се потреба за подршком Владе Српске и других удружења појавила након информације Катастарске општине Бихаћ да се свега три одсто Срба пријавило за легализацију имовине.
С друге стране, руководилац Јединице за реализацију пројекта регистрације некретнина Федералне управе за геодетске и имовинско-правне послове Неџад Пашалић каже да се активности на пројекту успостављања земљишних књига у Федерацији БиХ приводе крају у 97 катастарских општина од 255 пројектованих, а укупно их у овом ентитету има 1.800.- Влада Федерације је одобрила другу фазу којом ће од јануара 2020. године бити обухваћено још 100 катастарских општина – каже Пашалић, који је у Добоју присуствовао округлом столу „Пројекат регистрације некретнина на простору ФБиХ“.
Он је навео да су током реализације пројекта евидентирани многобројни приговори, али без конкретног случаја са терена да је неко лице изгубило или било оштећено у погледу имовинских права.
Пашалић је позвао грађане да прате објаве огласа и да се масовно укључе у реализацију успоставе и замене земљишне књиге, која се спроводи без трошкова, и тако реше имовинско-правне односе, односно проблеме, ако има неусклађености између катастра и земљишне књиге.
КАНЦЕЛАРИЈЕ У СРПСКОЈ
Републичка управе за имовинско-правне послове (РУГИП) отворила је канцеларије у шест општина и градова у Српској како би избегли из Федерације БиХ могли да заштите своја имовинскиа права, затраже и добију стручну помоћ. РУГИП је обезбедио шест канцеларија у Бијељини, Зворнику, Невесињу, Источном Новом Сарајеву, Мркоњић Граду и додатно бањалучку канцеларију, као место координације рада свих канцеларија.
Аутор: С. МИШЉЕНОВИЋ
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Федерација БиХ неће да мења закон: Срби остају без кућа и …
Србима из Федерације БиХ почео да тече рок од 60 дана да …
Нападима на имовину Срба желе спријечити повратак | Јадовно …