arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

SRBI PRED NESTANKOM!

velimir kunic.jpg

BANjALUKA, 29. MAJA /SRNA/ – Poslanik SNSD-a u
Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Federacije BiH Velimir Kunić upozorava da u Federaciji živi samo 40 do 50 hiljada Srba te da ih u doglednoj budućnosti više uopšte i neće biti.

 

„U budžetu Federacije BiH svake godine sve je manje novca za Srbe i to je jedan od razloga njihovog teškog položaja. Srbi su u poziciji nacionalne manjine i svakim danom situcija je sve teža“, rekao je Kunić u intervjuu Srni.

 

Srbi svakodnevno napuštaju Federaciju BiH i, ako federalna vlast nešto ne preduzme – u doglednom periodu više ih neće biti u tom entitetu!

 

„Srbi koji su u proteklom ratu protjerani iz Federacije BiH dijelom su se vraćali poslije rata, ali zbog nemogućnosti da bilo šta ostvare i zarade za golu egzistenciju ponovo napuštaju ove
prostore“, upozorava Kunić.

 

On je istakao da je zapošljavanje Srba u Federaciji BiH svedeno na minimum.

 

„Primjer su opštine sa većinskim srpskim stanovništvom – Glamoč, Grahovo i Drvar, koje su osuđene na propast i finansijski kolaps. U tim opštinama aposlutno ništa nije urađeno u posljednjih godinu i po, a mogućnost zapošljavanja ne postoji“, naglašava Kunić.

 

On je podsjetio da je Ustavom Federacije BiH predviđeno da od šest ključnih pozicija dvije pripadnu Srbima.

 

„Međutim, ni to nije ispoštovano, jer još uvijek nije izabran potpredsjednik Doma naroda Parlamenta Federacije BiH iz reda srpskog naroda“, precizirao je Kunić.

 

On ističe da je problem to što Srbi više nemaju mehanizama da na izborima izaberu delegate u Dom naroda Parlamenta Federacije BiH koji bi štitili vitalne nacionalne interese i iskreno sezalagali za poboljšanje teškog polož aja srpskog naroda.

 

Kunić je naveo da za mlade u povratničkim opštinama, ali i u cijeloj Federaciji, nema perspektive ni budućnosti.

 

Razgovarao: Boris NOGO

 

 

Izvor: srna

NAJNOVIJE VIJESTI

Svjedoci pakla

Došao je kraj ćutanju o stradanju Srba. U kon­tek­stu pro­mijenjenih istorijskih okolnosti, a

Uvod

Tragao sam za pravim a neupadljivim naslovom za ovu knjigu, jer su za

Rezime

Bez obzira na eventualna reagovanja na ovu knjigu, autor konstatuje jednu tragičnu či­nje­nicu

Vasilije Karan

Banja Luka Kazuje: Koračao sam u koloni koja je vodila u Jase­no­vac. Kolona

Branko Graonić

Rođen 23. novembra 1939. godine u selu Velika Žuljevica, Bosanski Novi Kazuje: Rođen

Danica Praštalo

Rođena 14. marta 1933. godine u selu Aginci, Bosanska Dubica Svjedoči: Davne 1933.

Miloš Ćirić

Rođen 9. aprila 1937. godine u Gornjim Podgradcima, Bosanska Gradiška Piše: Moja sjećanja

Đuro Savatić

Rođen 6. maja 1927. godine, Starčevica, Banjaluka Kazuje: Otac Todor, rođen 1902. godine.

Tomo Lučić

Rođen 1. marta 1931. godine u selu Bistrica, opština Žepče Kazuje: Moji roditelji

Stojan Stojaković

Banjaluka Svjedoči: Rođen sam u selu Slabinja, Bosanska Dubica 15. 11. 1929. godine

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​