Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Срамна лицитирања српским жртвама

Подигнимо споменик свим страдалницима усташког геноцида, од Јасеновца до „Олуjе“ (8). Иванишевић: Једино од Срба траже спискове жртава. Павловић: Мемориjал треба да одржава сећање на злочин

 

http://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/preporucujemo/2013/akcija-ustase.jpg

 

СПОМЕНИК жртвама геноцида потребан нам jе као хлеб, насушни. Они коjи негираjу српска страдања траже од нас спискове жртава и то jедино од нас Срба и jедино за Јасеновац. А, не усуђуjу се да те спискове траже од Руса, Пољака, Јевреjа, каже за „Новости“ Миливоjе Иванишевић, директор Института за истраживање српских страдања у 20. веку.

 

 

– Трагедиjа наших предака била jе у томе изгледа што нису могли своjе убице да убеде да упишу имена оних коjе убиjаjу – каже са ирониjом Иванишевић. – Данас потомци тих некадашњих убица траже од нас доказе коjе ми нормално немамо. Зато jе дошло до срамотних лицитирања о броjу убиjених Срба у свим ратовима 20. века и у свим логорима у коjима су били затворени и убиjани.

Распад Југославиjе оживео jе сва та сећања и поново смо суочени са истом невољом. Срби су, тврди Иванишевић, нестали с КиМ, Хрватске, Словениjе, а нестаjу помало и из Црне Горе. По аустроугарском попису из 1910. године, у Босни и Херцеговини било jе 230.000 православних више од муслимана, а по попису из 1991. муслимани су били броjниjи за 520.000 у односу на нас Србе.

 

МИЛИВОЈЕ ИВАНИШЕВИЋ 

– Наши демографски губици само у Босни и Херцеговини су 1,5 милиона људи – каже Иванишевић. – Има ли страшниjе српске казне?

Подршка акциjи „Вечерњих новости“, коjу jе иницирао наш прослављени шаховски велемаjстор Александар Матановић, стиже из свих краjева земље и расеjања. Широм Немачке организуjу се скупови подршке са апелом да се „у име невиних жртава подигне српски Јад Вашам“. Уз нас су и Субнор, Савез антифашиста Србиjе, Сабор диjаспоре и Фонд диjаспоре за матицу, Београдски форум, Удружење Краjишника… Храбре нас потомци жртава и сведоци трагедиjа кроз коjе jе током читавог протеклог века пролазио наш народ. Уз нас су и стручњаци, првенствено историчари, спремни да помогну.

 

МОМЧИЛО ПАВЛОВИЋ

– Историчари могу да помогну у научном утемељењу и обjашњењу контекста времена и догађаjа на простору НДХ 1941-45. Такође, и у публиковању jош увек необjављене грађе о НДХ – каже директор Института за савремену историjу Момчило Павловић.

Споменик jе, тврди он, требало да буде подигнут у првим годинама после Другог светског рата. Кад то тада ниjе урађено зарад нивелациjе и у страдањима и у борби, што чињенично ниjе било тачно, али jе политички било корисно, онда и данас ниjе касно.

– Споменик jе мала слика страдања – каже Павловић. – Можда би било боље да то буде мемориjал, каквих jе пуно у свету. Он треба да меморише, одржава сећања на све ужасе и бестиjалности усташког режима. Ни споменик, ни мемориjал не могу, међутим, да разреше све контроверзе и политизациjу страдања Срба у НДХ.

 

ЈАМА ПРEБИЛОВЦИ

ПОТРЕСНЕ слике вађења костиjу из забетониране jаме Прибиловци, прогањале су историчара и књижевника Божидара Кљаjевића, коjи jе о томе написао:

„Сиђоше планинари из Никшића, Билећа, Гацка и Требиња, да ваде своjе рођаке из злослутне jаме, чиjе кости овде у овоj тами, проведоше 47 година. Чудна jе земља Херцеговина, jедан народ у три вере, ако jедно другима нису рођаци, а оно су кумови или приjатељи, али jе ту на овоj земљи неко посадио ђавоље семе и људи се поклаше. Једни кољу, други се свете и убиjаjу, трећи туку маљевима и пале, и од ове лепе некада свете земље направише пакао!“

 

Антун Милетић, историчар: ЕНЦИКЛОПЕДИЈА МРТВИХ

ПОДИЗАЊЕ споменика наш jе дуг према свим невиним страдалницима. Само сам jа изброjао 146.401 жртву геноцида у усташким логорима смрти. А броj коjи и Хрвати помињу jе 600.000 страдалника Холокауста и ратног злочина почињеног над противницима нацистичког режима, успостављеног у НДХ током Другог светског рата.

То ниjе коначни биланс усмрћених у Јасеновцу, jер jе његов циљ био да што прецизниjе установи имена и недвосмислено утврди доњу границу броjа мученика страдалих у овом логору. Не треба сумњати да ће даља истраживања овог монструозног биланса смрти значити и знатно померање те границе навише.

 

 

Јово Вукелић, „Службени гласник“: У ЗЛОЧИНУ И ФРАТРИ

ПОДРЖАВАМ акциjу „Новости“ зато што jе до сада било много покушаjа да се негира таj злочин. У злочину над Србима учествовали су и свештеници Католичке цркве, а не само усташке jединице Анте Павелића.

Али Католичка црква до данас не признаjе таj злочин. Било би, сматрам, неопходно да то ураде, ако желе добре односе са Србиjом и Србима. Очекуjем да акциjу подржи надлежно Министарство културе и да се о њему што пре изjасни Влада Србиjе. Иза акциjе подизања споменика жртвама геноцида мора да стоjи држава Србиjа.

 

 

Везане виjести:

Акциjа: И жртве нас окупљаjу

Акциjа: Погром Срба jош траjе

Акциjа: Споменик усташким жртвама

Акциjа: Споменик усташким жртвама 

Акциjа: Жртве усташа имаjу право на име

Акциjа: Заборав jе друго убиство невиних

 

 

 

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Добри мој!

Кажеш „Не желим тамо да идем. Отерали су ме. Нас су отерали. Нећу

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​