Сукоби између Јеврејске општине Београд и Савеза јеврејских општина се настављају. Радмила Петровић: Медић се сагласио са премештањем због тржног центра
Сукоб у јеврејској заједници, који је јавно отворио бивши функционер Јеврејске општине Београд Дејан Попов, а који се наставио одговором председника ЈОБ Данила Медића и председника Одбора за надзор над трошењем средстава добијених по Закону о отклањању последица Холокауста, др Хариса Дајча, добија на замаху.
Иступање Медића, који је оценио да напади на руководство ЈОБ, са алузијама на малверзације око враћене јеврејске имовине, потпирују антисемитизам и руше напоре да се достојно обележе логори Старо сајмиште и Топовске шупе, испровоцирало је Радмилу Петровић, председника Музејске комисије Савеза јеврејских општина Србије. У писму „Новостима“ она тврди да је Медић отворио тему Топовских шупа, којом није требало да се бави.
– Он се сам наметнуо и, не знајући ништа о тој материји, учинио неколико грубих грешака. На питања која ће му се кад-тад поставити, неће моћи (смети?) да да праве одговоре. Наиме, у Топовским шупама били су заточени Јевреји из јужног Баната, Београда и других делова Југославије. Све што се тиче овог стратишта у искључивој је ингеренцији СЈОС – каже Петровићева, и подсећа да на том месту „Делта“ Мирослава Мишковића планира да подигне велики трговински центар.
Како каже, пројекат је готов, али реализацији „сметају“ зграде логора. Завод за заштиту споменика културе града Београда тражио је став СЈОС.
ПРОЛАЗНИ ЛОГОР
Кроз логор Топовске шупе, смештен у некадашњој Касарни краљевића Андреја, прошло је око 4.000 Јевреја и Рома. Убијена је готово цела мушка јеврејска популација из Београда и Баната, а логор затворен у децембру 1941. године.
– Савез је одмах одговорио да инсистира да се очувају зграде логора и потпуно се одвоје од трговинског центра и обезбеди им се посебан прилаз – објашњава Радмила Петровић.
Упркос томе, како наводи, Медић, потписујући се као потпредседник Савеза, без консултовања са било ким, без добијене сагласности, на меморандуму Јеврејске општине, пише Заводу: „СЈОС је сагласан са планираном изградњом трговинског објекта – шопинг-мола ‘Делта планет’, на катастарским парцелама на којима се у Другом светском рату налазио пролазни логор Топовске шупе… СЈОС је сагласан са измештањем очуваног логорског објекта са аутентичне, изворне позиције на другу катастарску парцелу и његовом интеграцијом у будући трговински објекат, сходно поднетом идејном решењу инвеститора Аутокоманда д.о.о…“
– Ми, потомци преживелих Холокауста, чији су блиски рођаци страдали на Сајмишту и у Топовским шупама, са тим не можемо и не смемо да се помиримо – закључује Петровић.
Аутор: В. Ц. С.
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Сећање на Топовске шупе нестало, логор заборављен | Јадовно …