Film obuhvata Cersku i Kolubarsku bitku, put preko Albanije. Priča o najvoljenijem srpskom kralju, ali i o običnim vojnicima, koji su zajedno proživeli pakao Prvog svetskog rata.
Istorijska drama „Kralj Petar Prvi“, reditelja Petra Ristovskog, koja će premijerno biti prikazana 5. decembra u Sava centru, na velikom platnu će predstaviti priču i o najvoljenijem srpskom kralju, ali i o običnim vojnicima, koji su zajedno proživeli pakao Prvog svetskog rata.
– Osnovna nit je griža savesti kralja Petra Karađorđevića, koji smatra da je rat mogao da se izbegne – kazao je, za „Novosti“, reditelj Petar Ristovski, na premijernom predstavljanju trejlera za ovaj film. – Kralj oseća svaku žrtvu rata na svojim plećima i oseća da je dužan narodu, kojeg je svojom vladavinom uveo u takav tok istorije, da mora biti uz njega da mu pomogne u trenucima kada mu je najteže.
Scenario, koji osim Petra Ristovskog potpisuju i Vladimir Ćosić i Milovan Vitezović, nastao je po Vitezovićevom romanu „Čarape Kralja Petra“.
– Čarape su sada više jedan simbol i više nisu toliko prisutne u filmu – objašnjava reditelj. – Jedan od glavnih junaka je Marinko Spasojević (Milan Kolak), sin Makrene Spasojević (Danica Ristovski), koja je isplela čuvene čarape. Marinko polazi u rat sa dozom optimizma i patriotizma i sa ubeđenjima o odbrani zemlje, ali ubrzo sazreva. Naprečac shvata da je rat haos i bezumlje, u kojem ginu ne oni koji su zaslužili nego oni koje metak pogodi.
Film obuhvata i Cersku i Kolubarsku bitku, kao i veliku srpsku golgotu – povlačenje preko Albanije do Krfa. Po rediteljevim rečima, specijalni efekti korišćeni su u scenama povlačenja, snežnih oluja, kao i u ratnim scenama, ali nisu insistirali na njima jer „ovo nije film atrakcije, već donosi duboku emociju svakog lika“.
Lazar Ristovski, koji tumači glavnu rolu, kaže da je bilo teško snimati ratne scene, ali da su imali veliku pomoć Vojske Srbije.
– Nismo imali statiste, koji možda ne znaju ni da drže pušku, nego profesionalne vojnike, što je doprinelo autentičnosti priče – predočava glumac Ristovski. – Kroz film ćemo vratiti deo nacionalne svesti i preneti neko znanje o našim precima. Ostaje obaveza svakoga da potaknut temom filma, koji je istovremeno spektakularan i intiman, dalje istražuje.
Ristovski podseća da je Petar Prvi preveo knjigu „O slobodi“ Džona Stjuarta Mila, te da je priča o slobodi možda generalna priča ovog filma:
– Kralj je govorio da čovek po rođenju dolazi na svet da bude slobodan i ima obavezu da kroz život govori, misli i radi tako da bi bio slobodan. To je jedna od osnovnih sentenci kojom bi se mogao objasniti lik kralja Petra. Ovo je u suštini antiratni film, jer svaki film koji govori o ratu pripoveda o njegovoj surovosti i samim tim priča o tome da ratovi civilizaciji nisu potrebni.
NAJMLAĐI VOJNIK
JEDAN od „običnih vojnika“ čiju priču prati film je i istorijska ličnost Momčilo Gavrić, najmlađi srpski vojnik u Prvom svetskom ratu.
– Mladi kreću u rat zadojeni idealima ne znajući šta ih čeka, a priča o momčiću od 8-9 godina, Momčilu, kojeg tumači Ivan Vujić, biće jedna od najpotresnijih – tvrdi Lazar Ristovski.
Autor: Jl. Banjanin
Izvor: Večernje novosti
Vezane vijesti:
Najveći mural u Srbiji u čast kralju Petru Prvom
Kralj Petar Prvi Karađorđević dobija spomenik u Novom Sadu