Novi Sad danas obeležava godišnjicu oslobođenja u Velikom ratu

Prigodnim manifestacijama Novi Sad danas obeležava 9. novembar, dan kada je pre 99 godina u grad umarširala srpska vojska posle proboja Solunskog fronta i pobedonosnog pohoda za oslobođenje zemlje nakon četvorogodišnje okupacije. Ulazak u grad jedinica koje je predvodio major Vojislav Bugarski, označio je kraj patnjama i stradanjima koje je Veliki rat doneo stanovništvu Srpske Atine.
Povodom tog značajnog datuma, danas u devet časova u porti Uspenske crkve, gradonačelnik Miloš Vučević i delegacije Saveza udruženja ratnika oslobodilačkih ratova Srbije od 1912. do 1920. godine, potomaka i delegacija Vojske Srbije položiće vence na Spomen-krst palim borcima.
Kako je isti datum proglašen i za Dan Prve brigade Kopnene vojske, u kasarni „Jugovićevo“ na Detelinari biće u 11 sati održana svečanost, sa defileom jedinica Vojske Srbije.
DOBRODOŠLICA
Deveti novembar 1918. karakterističan je i po tome što nijedan građanin Novog Sada toga dana nije izgubio život. A srpska vojska imala je dobrodošlicu i od mađarskog i od nemačkog stanovništva, jer su očekivali da se u gradu uvedu red i mir.
Obeležavanje ove godišljice tog velikog istorijskog događaja prati i inicijativa koju su ovih dana podneli rukovodioci nekoliko najuglednijih institucija kulture u gradu, da Novi Sad dobije spomenik kralju Petru Prvom Karađorđeviću (1844-1921). Direktor Muzeja Vojvodine dr Drago Njegovan, jedan od podnosilaca te inicijative, ističe da je 9. novembar istorijski datum i da ga treba svečano proslavljati.
– Posebno se moramo pripremiti za proslavu 100. godišnjice oslobođenja grada, koja nam predstoji iduće godine – kaže Njegovan za „Novosti“, podsetivši da je srpska vojska u Novi Sad ušla bez borbe jer su poražene austrougarske i nemačke jedinice uvidele da je svaki otpor besmislen nakon trijumfalnog proboja Solunskog fronta.
– Ovi događaji omogućili su da oslobođeni narod ubrzo izabere svoje predstavnike za Veliku narodnu skupštinu, koja će 25. novembra u Novom Sadu doneti istorijske odluke o prisajedinjenju Banata, Bačke, Baranje i Srema, Kraljevini Srbiji.
Autor: Z. Grumić
Izvor: NOVOSTI
Vezane vijesti: