Спомен-плоча постављена као знак сјећања на отете новинаре Радио Приштине Ђуру Славуја и Ранка Перенића код Ораховца на Косову и Метохији порушена је и однесена шести пут, саопштено је данас из Удружења новинара Србије /УНС/, које од 2012. године поставља обиљежје на мјесту гдје су посљедњи пут виђени српски новинари.
Непознати починиоци поломили су обиљежје и однијели га, а око мјеста гдје је било остављена је велика количина костију, највјероватније, животињског поријекла.
Поновно рушење плоче на мјесту гдје су, на путу Велика Хоча-Зочиште 21. августа 1998. године нестали новинари Радио Приштине Ђуро Славуј и Ранко Перенић осудили су УНС и Друштво новинара Косова и Метохије, који траже да међународне и косовске институције открију ко шести пут чини овај вандализам.
„Ово се десило свега неколико дана након што су званичници Косова саопштили да закон о Специјалном суду неће бити укинут и очигледно је некога ухватила паника, да некоме савест није мирна. Крајње је време да се Специјални суд озбиљно позабави питањем убијених и отетих новинара. Кости које су овде расуте су нешто што није нормално и надам се да то није порука нама и нашим колегама“, рекао је предсједник Друштва новинара Косова и Метохије Будимир Ничић.
Ничић указује да је ово порука и Београду да „главни проблеми Срба на Косову нису трактори и овце, већ да су ово истински проблеми, те да је и крајње време да се решавају и у Приштини, и у Београду, и у Бриселу“.
Новинар Живојин Ракочевић рекао је да је табла рушена пет пута, али да је овај пут најгрознији.
„Нећемо одустати и колико у наредних месец дана ставићемо нову таблу. Вратићемо је да опоменемо све да људски живот, да живот професионалца, живот људи који све дали слободи није заборављен“, нагласио је Ракочевић.
Случај није пријављен полицији јер је УНС из полицијског извјештаја сазнао да је плоча уништена.
Удружење новинара Србије и Друштво новинара Косова и Метохије поново траже да Еулекс и косовска полиција коначно почну да одговорно раде и обавијесте јавност шта су предузели на проналажењу и кажњавању киднапера новинара.
Славуј и Перенић су нестали када су, пошавши да ураде репортажу о повратку отетих монаха у манастир Зочиште, скренули на погрешан пут и прешли на територују коју је контролисала „Ослободилачка војска Косова“. Били су у аутомобилу „застава 128“ плаве боје који никада није пронађен.
На обиљежју на српском и албанском језику пише: „Овде су 21. августа 1998. отете наше колеге новинари Ђуро Славуј и Ранко Перенић. Tражимо их…“
Извор: СРНА
Везане вијести:
Космет – годишњица убиства српских новинара | Јадовно 1941.
Трагедија породице Перенић: Све се надам Ранку | Јадовно 1941.