Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић изјавио је да ће се од сљедеће године подићи на републички ниво обиљежавање 7. фебруара – Дана сјећања на жртве страдале од усташа 1942. године на подручју Дракулића, Шарговца и Мотика, ради чувања од заборава мучки убијених Срба у Другом свјетском рату.
Савановић је данас у Бањалуци напоменуо да је Влада Српске донијела одлуку да се обиљежавање овог значајног датума са градског подигне на републички ниво на иницијативу потпредсједника скупштине Града Бањалука Милана Милаковића, који је и потомак страдалих од усташких злочина.
„Од наредне године Министарство ће овај датум обиљежавати као датум од републичког значаја, уз пуно поштовање жртава које су тада страдале само зато што су православне вјере“, рекао је новинарима Савановић, који је и предсједник Одбора Владе Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.
Велики број људи, додао је он, тада је настрадао само зато јер су се борили за право на живот, територију и породицу.
„Али, та патолошка мржња, нетрпељивост и настојање да нас униште, протјерају и покрсте трају још од 1860. године, када су тадашњи идеолози политике и идеје о геноциду над српским народом стварали ту идеологију, мислећи да се хрватско национално питање може ријешити само геноцидним страдањем Срба у Хрвтаској и БиХ“, рекао је Савановић.
Он је напоменуо да је тај процес стар већ 150 година, а Независна Држава Хрватска /НДХ/ само је егзекутор те идеологије и политике, која је установљена још у оквирима Хабзбуршке монархије која је владала у Хрватској прије Првог свјетског рата.
„Морамо бити опрезни и економски јаки, како се ови злочини не би поновили. Српски народ, поучен тешком и крвавом историјом, мора бити спреман на све“, поручио је Савановић.
Милаковић је рекао да ће се залагати да се 7. фебруар обиљежава не само у Бањалуци и Републици Српској, него и на цијелој територији бивше Југославије.
„Више од 3.000 људи је поклано од 5. до 12. фебруара, а највећи број убијен је 7. фебруара. То је највећи злочин у једном дану у Другом свјетском рату без испаљеног метка“, напоменуо је Милаковић.
Он је подсјетио да је тада страдало девет његових предака, од којих петоро дјеце млађих од десет година, те да је једино његов дјед остао тада жив.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Милаковић: Дан усташког покоља у Дракулићу прогласити Даном жалости
Покољи 1942. године – егземплар геноцида
Бањалука: Сјећање на страдале српске ђаке из Шарговца (ФОТО)