Porodice poginulih i Centar za istraživanje rata Republike Srpske ne priznaju informaciju o nestalima: Nije tačno da je Institut do sada verifikovao 20.000 slučajeva – tvrdi Nedeljko Mitrović
BANjALUKA – Porodice poginulih iz Srpske i Republički centar za istraživanje rata ne prihvataju informaciju Ministarstva za ljudska prava i izbegle BiH da je do sada Institut za nestale osobe BiH verifikovao podatke o 20.000 nestalih, jer još nije uspostavljena centralna baza podataka o svim nestalim u zemlji!
U Srpskoj sumnjaju u ovu verifikaciju, jer imaju informacije da je sprovedena bez podataka o jedinstvenom matičnom broju nestalih, statusu nestale osobe, odnosno da li je u pitanju vojnik ili civil i tačne okolnosti nestanka! Nedostaju, kažu, i podaci o nacionalnosti nestale osobe.
SRPSKE GROBNICE Operativni tim Srpske za traženje nestalih ranije je napravio elektronsku mapu sa 1.600 pojedinačnih i masovnih grobnica u BiH sa više od 4.100 ubijenih Srba. Ova mapa jasno pokazuje da su Srbi zverski ubijani širom BiH. Samo u Sarajevu je evidentirano 333 pojedinačne i devet masovnih grobnica u kojima su pronađena tela 394 ubijenih Srba.
– Problem je što Sarajevo odbija naš predlog da se sačini centralna baza podataka nestalih. Sve dok to ne uradimo, Institut i bošnjački političari će da nastave da manipulišu time.
Predsednik Organizacije porodica poginulih i nestalih boraca i civila RS Nedeljko Mitrović tvrdi, za „Novosti“, da pomenuta informacija koju je usvojio Savet ministara BiH, nije objektivan prikaz o broju nestalih u proteklom ratu.
Po ovoj informaciji, Institut za nestale osobe BiH, na čiji rad predstavnici srpskih udruženja godinama iznose brojne primedbe zbog opstrukcije procesa traženja nestalih Srba i malverzacija sa podacima nestalih i ubijenih Bošnjaka u Srebrenici, verifikovan je identitet 20.000 nestalih, a to je, kako su naveli, oko 75 odsto ukupno 26.650 nestalih u BiH. Institut, dakle, mora da verifikuje još oko 6.500 do 7.000 nestalih osoba.
Mitrović kaže da RS traga za još oko 1.670 nestalih od ukupno nestalih 5.505 ljudi iz RS. Postavlja pitanje Institutu ko i zašto opstruiše traženje preostalih 1.670 nestalih iz RS, jer godinama nema pomaka u ovom poslu:
Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih RS Milorad Kojić kaže, za „Novosti“, da je sramota da do sada nije završena verifikacija nestalih u zemlji:
– Taj posao je trebalo da bude završen 31. decembra 2008. godine!
Srebrenica
Primer tih malverzacija je očit u Srebrenici jer se na spiskovima nestalih iz jula 1995. u tom gradu nalaze vojnici koji su živote izgubili u ratnim dejstvima 1992. i 1993. godine – rekao je Mitrović.
Vezane vijesti:
Radojičić: BiH krši ljudska prava porodica nestalih
Sarajevska najpoznatija javna tajna: Caco, Kazani i zločini …