Породице погинулих и Центар за истраживање рата Републике Српске не признају информацију о несталима: Није тачно да је Институт до сада верификовао 20.000 случајева – тврди Недељко Митровић
БАЊАЛУКА – Породице погинулих из Српске и Републички центар за истраживање рата не прихватају информацију Министарства за људска права и избегле БиХ да је до сада Институт за нестале особе БиХ верификовао податке о 20.000 несталих, јер још није успостављена централна база података о свим несталим у земљи!
У Српској сумњају у ову верификацију, јер имају информације да је спроведена без података о јединственом матичном броју несталих, статусу нестале особе, односно да ли је у питању војник или цивил и тачне околности нестанка! Недостају, кажу, и подаци о националности нестале особе.
СРПСКЕ ГРОБНИЦЕ Оперативни тим Српске за тражење несталих раније је направио електронску мапу са 1.600 појединачних и масовних гробница у БиХ са више од 4.100 убијених Срба. Ова мапа јасно показује да су Срби зверски убијани широм БиХ. Само у Сарајеву је евидентирано 333 појединачне и девет масовних гробница у којима су пронађена тела 394 убијених Срба.
– Проблем је што Сарајево одбија наш предлог да се сачини централна база података несталих. Све док то не урадимо, Институт и бошњачки политичари ће да наставе да манипулишу тиме.
Председник Организације породица погинулих и несталих бораца и цивила РС Недељко Митровић тврди, за „Новости“, да поменута информација коју је усвојио Савет министара БиХ, није објективан приказ о броју несталих у протеклом рату.
По овој информацији, Институт за нестале особе БиХ, на чији рад представници српских удружења годинама износе бројне примедбе због опструкције процеса тражења несталих Срба и малверзација са подацима несталих и убијених Бошњака у Сребреници, верификован је идентитет 20.000 несталих, а то је, како су навели, око 75 одсто укупно 26.650 несталих у БиХ. Институт, дакле, мора да верификује још око 6.500 до 7.000 несталих особа.
Митровић каже да РС трага за још око 1.670 несталих од укупно несталих 5.505 људи из РС. Поставља питање Институту ко и зашто опструише тражење преосталих 1.670 несталих из РС, јер годинама нема помака у овом послу:
Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих РС Милорад Којић каже, за „Новости“, да је срамота да до сада није завршена верификација несталих у земљи:
– Тај посао је требало да буде завршен 31. децембра 2008. године!
Сребреница
Пример тих малверзација је очит у Сребреници јер се на списковима несталих из јула 1995. у том граду налазе војници који су животе изгубили у ратним дејствима 1992. и 1993. године – рекао је Митровић.
Везане вијести:
Радојичић: БиХ крши људска права породица несталих
Сарајевска најпознатија јавна тајна: Цацо, Казани и злочини …