Danas je 22. godišnjica sporazuma koji je okončao oružani sukob u Bosni i Hercegovini
Dejtonskim mirovnim sporazumom uspostavljen je ustavno-pravni poredak u BiH i definisana pozicija tri konstitutivna naroda, ali je međunarodnim intervencionizmom narušeno pravilo poštovanja njegovih izvornih principa, što u dogledno vreme mora biti promenjeno. Zahvaljujući ovom sporazumu, u BiH je zaustavljen oružani sukob, ali nažalost i nakon više od dve decenije traje verbalni rat političara koji se stalno optužuju i problematizuju prava onih drugih. Da podeljenost u BiH traje i dalje, pokazuje i primer da je 21. novembar, kad je potpisan Dejtonski sporazum, neradni dan u Republici Srpskoj, a u Federaciji BiH radni.
– Mislim da je Dejtonski sporazum trebalo da da BiH, onakvoj kakva jeste, neku šansu, ako je već na taj način usmerena u budućnosti, ali nije joj dato pravo i potpuno je pogrešna tvrdnja da su krivci srpski predstavnici – naglasio je u izjavi Srni predsednik Asocijacije „Stvaraoci Republike Srpske“ Momčilo Krajišnik, jedan od učesnika mirovnih pregovora u Dejtonu.
Napominjući da je prošlo 22 godine od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, koji je trebalo maksimalno da zadovolji sve tri strane, Krajišnik je rekao da su mnoge stvari izmenjene u proteklom vremenu „zahvaljujući“ visokim predstavnicima.
Potpredsednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić istakao je da je Dejtonski mirovni sporazum, urušavan na štetu Srpske.
– Došlo je vreme da predstavnici srpskog naroda u BiH zatraže vraćanje nadležnosti koje je dobio nivo BiH, a nisu predviđene Dejtonskim mirovnim sporazumom – rekao je Stevandić.
Šef Kluba poslanika SNSD u NSRS Radovan Višković naglasio je da vladajuća koalicija u Srpskoj zastupa princip poštovanja „Dejtona“.
– BiH može funkcionisati jedino ako su u svim sferama života ravnopravno zastupljeni interesi tri konstitutivna naroda. Nažalost, grubo se krši Dejtonski sporazum i time izaziva nezadovoljstvo Srba i Hrvata – izjavio je Višković.
PARAFI NA SPORAZUM
Pre 22 godine u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak. Dejtonski sporazum, nakon tronedeljnih pregovora, parafirali su tadašnji predsednici Srbije Slobodan Milošević, tzv. Republike BiH Alija Izetbegović i Hrvatske Franjo Tuđman. Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.
Autor: S. Mišljenović
Izvor: NOVOSTI
Vezane vijesti:
Mitrović: Dejtonskim sporazumom srpski narod dobio državu …
Patrik Bario: Odbrana „Dejtona“ i Republike Srpske | Jadovno …