Данас је 22. годишњица споразума који је окончао оружани сукоб у Босни и Херцеговини
Дејтонским мировним споразумом успостављен је уставно-правни поредак у БиХ и дефинисана позиција три конститутивна народа, али је међународним интервенционизмом нарушено правило поштовања његових изворних принципа, што у догледно време мора бити промењено. Захваљујући овом споразуму, у БиХ је заустављен оружани сукоб, али нажалост и након више од две деценије траје вербални рат политичара који се стално оптужују и проблематизују права оних других. Да подељеност у БиХ траје и даље, показује и пример да је 21. новембар, кад је потписан Дејтонски споразум, нерадни дан у Републици Српској, а у Федерацији БиХ радни.
– Мислим да је Дејтонски споразум требало да да БиХ, онаквој каква јесте, неку шансу, ако је већ на тај начин усмерена у будућности, али није јој дато право и потпуно је погрешна тврдња да су кривци српски представници – нагласио је у изјави Срни председник Асоцијације „Ствараоци Републике Српске“ Момчило Крајишник, један од учесника мировних преговора у Дејтону.
Напомињући да је прошло 22 године од потписивања Дејтонског споразума, који је требало максимално да задовољи све три стране, Крајишник је рекао да су многе ствари измењене у протеклом времену „захваљујући“ високим представницима.
Потпредседник Народне скупштине РС Ненад Стевандић истакао је да је Дејтонски мировни споразум, урушаван на штету Српске.
– Дошло је време да представници српског народа у БиХ затраже враћање надлежности које је добио ниво БиХ, а нису предвиђене Дејтонским мировним споразумом – рекао је Стевандић.
Шеф Клуба посланика СНСД у НСРС Радован Вишковић нагласио је да владајућа коалиција у Српској заступа принцип поштовања „Дејтона“.
– БиХ може функционисати једино ако су у свим сферама живота равноправно заступљени интереси три конститутивна народа. Нажалост, грубо се крши Дејтонски споразум и тиме изазива незадовољство Срба и Хрвата – изјавио је Вишковић.
ПАРАФИ НА СПОРАЗУМ
Пре 22 године у америчкој бази Рајт Петерсон у Дејтону парафиран је Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставно-правни поредак. Дејтонски споразум, након тронедељних преговора, парафирали су тадашњи председници Србије Слободан Милошевић, тзв. Републике БиХ Алија Изетбеговић и Хрватске Фрањо Туђман. Дејтонски споразум званично је потписан 14. децембра 1995. године у Јелисејској палати у Паризу.
Аутор: С. Мишљеновић
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Митровић: Дејтонским споразумом српски народ добио државу …
Патрик Барио: Одбрана „Дејтона“ и Републике Српске | Јадовно …