fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ШАМАР ИЗ САД-а: Стејт Департмент упозорио на величање усташтва и релативизацију Холокауста у Хрватској

Величање усташтва и релативизовање Холокауста те проблеми с повратом јеврејске имовине главне су замјерке Хрватској у америчком извјештају о вјерским слободама у 2017. објављеном у сриједу.

Фото: Никша Стипаничев / Ханза Медиа
Фото: Никша Стипаничев / Ханза Медиа / Архивска фотографија

Стејт Департмент објављује годишњи извјештај на темељу информација добијених од владиних службеника, невладиних удружења, представника цркава, академске заједнице и новинара.

У дијелу који се односи на Хрватску, наводи се низ случајева величања усташтва и негирања Холокауста у 2017., од спорне ветеранске плоче у Јасеновцу до скупа радикалних десничара у Загребу и концерта Марка Перковића Тхомпсона у Слуњу.

„Неки јеврејски лидери рекли су да је било случајева значајног историјског ревизионизма и умањивања или негирања улоге државе у Холокаусту. Изразили су незадовољство како је влада одговорила на случајеве антисемитизма, као што је постављање контраверзне плоче у Јасеновцу и употреба усташких симбола и слогана“, стоји у извјештају објављеном на интернетским страницама Стате Департмента.

Наводе се и напади на хрватске Србе и оштећивање православних цркава на које је упозорио Патријарх Српске православне цркве Иринеј. И он је рекао да је за посјете Јасеновцу 2016. видио проусташке графите на зидовима спомен подручја, кажу у америчком министарству вањских послова.

Велики дио извјештаја посвећен је службеној комеморацији жртвама усташког логора Јасеновац коју су другу годину заредом бојкотовали представници Јевреја, Срба и антифашиста.

„Ти руководиоци као разлоге наводе да су незадовољни одговором владе на постављање плоче с усташким поздравом ‘За дом спремни’ у близини логора“, пише у извјештају.

Владини руководиоци касније су осудили постављање плоче и премјестили је, али нису одлучили о легалности усташког поздрава, него су основали вијеће које би требало донијети препоруке о кориштењу тоталитарних симбола из Другог свјетског рата, пише у извјештају.

Стејт Департмент наводи и случај када су чланови непарламентарне, крајње десне Аутохтоне хрватске странке права одржали марш у главном граду Хрватске, машући заставама с грбом повезаним с усташким покретом и страначком заставом на којој пише „За дом спремни“.

Пјевач Марко Перковић Тхомпсон предводио је проусташке узвике на концерту у Слуњу у поводу обљетнице Олује, због чега је прекршајно пријављен, наводи Стејт Департмент. Суд га је накнадно ослободио уз образложење да није потицао мржњу на темељу националне или вјерске припадности.

Вашингтон и ове године упозорава владу да није испунила обавезе према Јеврејима којима је отета имовина у Другом свјетском рату. „Америчка Амбасада потиче владу да врати имовину, посебно припадницима јеврејске заједнице, и подржава измјене постојећег закона како би се продужили рокови и уважили нови захтјеви за поврат или одштету“, наводи се у извјештају.

Постојећи закон не допушта хрватским грађанима којима је имовина отета у Холокаусту да траже поврат или одштету, јер је из закона изузето раздобље од 1941. до 1945. Закон такођер не допушта оштећенима који нису хрватски држављани да подносе нове захтјеве, јер је рок истекао 2003. и није обновљен, каже се у извјештају америчке владе.

Аутор: Hina

Извор: Jutarnji.hr

Везане вијести:

Референдум у Хрватској – да Србе избаце из Сабора

Јерусалем Пост: Хрватска оживљава неофашизам

Томпсон „брани” поклич „за дом спремни” | Јадовно 1941.

Хрватска стопама НДХ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: