Удружења крајишких Срба покренула су петицију за подршку резолуцији о Геноциду почињеном над српским народом у Независној Држави Хрватској.
Да ли ће резолуција бити усвојена, шта би њено усвајање донело Србији и друштву у нашој земљи?
Због чега је важно да се о збивањима током II. светског рата и масовном страдању народа заузме званичан став?
Гости емисије су Миле Боснић, председник покрета Срба Крајишника и Душан Басташић, председник удружења Јадовно 1941. из Бања Луке.
Уредник и водитељ емисије „У средишту пажње“ на РАДИО БЕОГРАД 1 је Ивана Прибићевић.
ПОСЛУШАЈТЕ ЕМИСИЈУ:
Ко су организатори, како може да се потпише?
Боснић:
Организатор је народ и ми смо то назвали једном народном иницијативом, а то је једна група удружења у којима је и покрет Срба Крајишника, удружење господина Басташића и удружења бораца из целе Србије, наша удружења у дијаспори. Тако смо у ствари стварно покренули једну народну иницијативу и неке раније покушаје, објединили у један поток да би имали снагу, а то значи да хоћемо да испоштујемо законодавну процедуру, да сакупимо десет хиљада потписа људи који имају право гласа и самим тим, кад то предамо у Скупштини, то ће имати снагу законодавне иницијативе и Скупштина ће бити у обавези да то стави на дневни ред. Ми смо званично почели прикупљсти потписе у недељу, управо на празник Благовијести.
Мало раније почело је и онлајн прикупљање потписа.
Удружење Јадовно 1941. из Бања Луке се укључило у ову акцију, у потписивање петиције. Како се одвија потписивање у Бања Луци?
Басташић:
Наше удружење је 2015. године, кад је Скупштина Републике Српске усвојила Декларацију о Геноциду почињеном на Србима, Јеврејима и Ромима од стране Независне Државе Хрватске, као заинтересована страна, учествовало у тој процедури и тада сам имао част и прилику да десет минута на ту тему говорим у Народној Скупштини Републике Српске.
Према томе, пошто је Србија наша матица, пошто је Народна Скупштина Србије тело изабрано од српског народа, значи од грађана Србије, а велики број грађана Републике Српске су држављани и Републике Србије, наравно да смо се укључили у иницијативу удружења покрета Крајишника. Тренутно се петиција може потписати онлине и већ имамо нешто преко 8000 потписа. На тај начин смо укључени у потписивање. Један број нас је био на Благовести у Београду код цркве Светог Марка и потписао петицију, али ево, у току су разговори о потписивању петиције у већим градовима Републике Српске.