fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Рехабилитација Недића: Завршна реч 11. јула, пресуда до августа

Суд завршио извођење доказа у поступку рехабилитације. Завршна реч адвоката у процесу заказана за 11. јул

Цео ток суђења био је обележен протестима, Фото: З. Јовановић
Цео ток суђења био је обележен протестима, Фото: З. Јовановић

Доказни поступак и саслушање сведока у случају рехабилитације Милана Недића, премијера Србије у време Другог светског рата, окончани су у понедељак. Завршна реч адвоката заказана је за 11. јул, после чега ће уследити пресуда, могуће већ до августа.

Како је нагласила судија Анђелка Опачић, пресуду неће изнети јавно, већ ће је писмено доставити предлагачима рехабилитације у року од месец дана. Суд је, иначе, одбио поднеске које је предложио заступник предлагача рехабилитације, као и саслушање преосталих сведока, међу којима је и Владимир Ћатовић. Ћатовић је суду предложен као једини сведок који је могао нешто да каже о начину на који је Недић преминуо.

Последње, трочасовно рочиште, углавном је протекло у покушајима сведока, историчара Александра Стојановића, да докаже да је Милан Недић одговоран за издају земље, и покушајима адвоката Зорана Живановића да ову тезу оповргне.

– Недић сноси историјску и правну одговорност јер је прихватио становиште окупатора да Југославија више не постоји и тежио је да заокружи Србију – рекао је Стојановић. – Он се одрекао лојалности свом краљу и Влади, који јесу били у емиграцији, али су били признати фактор међународног права и пуноправни члан антифашистичке коалиције. Власт у Србији могла је да доноси уредбе које се односе на снабдевање или функционисање поште, али не и уредбе којима би се мењао политички систем. То је било забрањено Хашком конвенцијом из 1907. и супротно Уставу Краљевине из 1931.

Спорне две уредбе на које је Стојановић мислио односиле су се на организовање Српског државног сабора, као сталешке скупштине. Њима су се адвокат и сведок бавили пуних сат и по, све док судија није одбила сва даља питања на ту тему. По овим уредбама, које никад нису ступиле на снагу јер их Немци нису дозволили, Државни сабор имао би саветодавну улогу. Састојао би се од делегата који не би били бирани на изборима, већ директно на терену, договором.

КРИТИКОВАО ИЗБЕГЛИЧКУ ВЛАДУ

Стојановић се осврнуо и на однос између избегличке Владе и колаборационистичког премијера, и подсетио да је ова Недића лишила генералског чина. И сам Недић имао је негативан став према Влади, јер је настала после пуча, 27. марта, који је он сматрао узроком свих српских несрећа. Јавно је нападао чланове владе јер су побегли из земље.

Аутор: В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Наставља се процес по захтеву за рехабилитацију М. Недића …

Праунук Милана Недића: Мој прадеда је спасао 1.300 јеврејске …

Окупираном Србијом харало 12 војски | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: