Координација српских удружења породица несталих лица са простора бивше Југославије оцијенила је да ослобађајућа пресуда хрватским специјалцима Фрању Дрљи и Божу Крајини за убиство шест српских цивила у Груборима код Книна представља аргумент више за оснивање специјалног суда за ратне злочине почињене у Хрватској.
Координација је констатовала да је ову пресуду хрватско правосуђе донијело оснажено ослобађајућом хашком пресудом хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу.
„Упркос јасним препорукама Врховног суда Хрватске и једној од најкомплетнијих документација о ратним злочинима почињеним над српским цивилима, судија Иван Турудућ ослободио је оптужене“, саопштено је из Координације.
У саопштењу је наведено да Хрватска не може сакрити злочине који су почињени над Србима у прошлом рату, али да хрватско правосуђе проналази до сада невиђено рјешење у историји процесуирања злочина – да утврди злочин и одговорне, прибави доказе, покреће поступке, а након свега „судови утврђују да нико није крив или су казне за починиоце срамне“.
„Познати случајеви у Хрватској – `породица Зец` , `Лора`, `Корански мост`, `Медачки џеп`, `Сисак` и многи други, јасно говоре да хрватски судови нису у стању да објективно суде када је ријеч о злочинима који су почињени над Србима. Стога је неопходно успоставити Специјални суд за ратне злочине почињене у Хрватској“, поручују из Координације.
Подсјетивши да је само током акције „Олуја“ из Хрватске протјерано 200.000 Срба, а њих 1.200 убијено, породице жртава позвале су институције власти у Србији да питање процесуирања починилаца ратних злочина, проналска несталих лица и суочавање са прошлошћу, буде једно од питања које се хитно мора ставити на дневни ред у даљој сарадњи са Хрватском.
Надлежни суд у Загребу јуче у поновљеном поступку неправоснажно ослободио, због недостатка доказа, бивше припаднике хрватске полицијске антитерористичке јединице Лучко Франу Дрљу и Божу Крајину за ратни злочин у Груборима 1995. године.
Тужилаштво је Дрљу теретило за непосредан злочин над шесторо цивила и за неспречавање подређених у убијању цивила и паљењу њихових домова, а Крајину за командну одговорност.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести:
Злочин који Хрватска жели да заборави: Убице породице Зец 25 година без осуде
СУМЊИВО ВЈЕШЊЕ ОПТУЖЕНИКА ЗА РАТНЕ ЗЛОЧИНЕ