fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Приказан филм “Крст над јамом” аутора Душана Басташића

Вечерас је Удружење грађана „Јадовно 1941“ у Дому културе организовало пројекцију дугометражног документарног филма „Крст над јамом“, којем је претходила изложба фотографија под називом „Тамо гдје праведници почивају“.

Дугометражни документарни филм “Крст над јамом” аутора Душана Басташића и изложба умјетничке фотографије младог бањалучког професионалног фотографа Николе Зајца, који су вечерас представљени дубичкој публици, на нов начин обрађују страдања Срба у комплексу стратишта Јадовно, гдје су српски цивили бацани у крашке јаме и убијани.

„ На  овим фотографијама и у филму нема неких тешких и оптерећујућих сцена , измрцварених тијела , србосијека, ножева , јер смо покушали ову тему подићи на један виши културолошки , универзалнији ниво са кога ће младима бити занимљивије и прихватљивије приказати овај дио нашег идентитета. Јавност треба да зна шта нам се у историји десило  и да то  усвојимо у трајно памћење“, казао је  аутор филма, Душан Басташић.

А комплекс логора и стратишта Јадовно обухвата 32 досад регистроване крашке јаме и седам сабирних, ликвидационих логора из Другог свјетског рата на подручје НДХ, а да се за највећи број тих мјеста данас не зна тачна локација. “У протеклих осам година лоцирали смо 10 јама и масовних гробница и колико смо били у могућности, означили те јаме, мјеста страдања српског народа. Поставили смо велике часне крстове на пет мјеста и они и дан данас стоје”, рекао је Басташић.

„Ми не знамо довољно ни о једном нашем стратишту , па тако ни о Јадовну, али бавећи се овом темом схватио сам да не лежи толико кривња на нашим очевима и дјеловима који су се у оно вријеме од 1945. до 1990. бавили овом темом , него на нама , њиховим потомцима који  у протеклих скоро 30 година , нисмо радили на томе да се објелодани истина , а мало радимо и данас“, истакао је Басташић.

Он је додао да у уџбеницима у РС нема ни Пребиловаца ни Јадовна , а да је познато да у Доњој Градини највећем стратишту Срба , нема ништа осим двије бараке и уредно покошене траве .

„Порука филма је да је ово идентитетска карика у нашем идентитетском ланцу , да без те карике нема ни ланца , што значи да се ми морамо упознати са овим стратиштем , не само ради одговорнијег односа према нашим прецима ,него и због сигурније будућности наших потомака“, истакао је Басташић.

Изложба умјетничких фотографија младог фотографа из Бањалуке  Николе Зајца показује све контрасте Велебита и подручја око њега, с једне стране нестварну природну љепоту, а с друге стране српска стратишта, јаме у којима су страдали Срби.

„Нигдје нису забиљежене овако лијепе фотографије чисте природе, а да се на овим мјестима десило такво зло и самим тим смо жељели да те фотографије буду сто љепше и да носе причу свака за себе , тако да млади могу да знају истину о свом народу и о томе шта се на овим мјестима десило“, казао је Зајц.

Организатор  и домаћин изложе Славица Дрвеница изразила је задовољство што се изложба и филм приказују у нашем граду, те казала да је веома важно  да посјетиоци виде и изложу и филм, „Крста над јамом“.

Миле Заљић, предсједник Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ , који је учествовао у организовању овог догађаја, казао је да филм оставља поруку да наш народ не смије заборавити шта му се десило у историји и какав је злочин почињен над српским народом.

Филм „Крст над јамом“  премијерно је приказан у Бањалуци , а прије Козарске Дубице у Бијељини  и Београду , након чега ће бити приказан у Љубљани, Новом Саду, Новом Граду и у другим градовим. Филм ће се приказивати до 30.јуна када ће се по девети пут обиљежити Дан сјећања на Јадовно .

Извор: РТВ КД

Везане вијести:

КРСТ НАД ЈАМОМ: Памтиш ли Србине црвену ријеку што нам из груди тече?!

Филм „Крста над јамом“ представљен у Београду

Бећковић: Пописати имена Срба страдалника

Приказан документарни филм „Крст над јамом“

Крст над јамом

Документарни филм „Крст над јамом“ 10. маја у Бијељини

НПРС – Приказан документарни филм „Крст над јамом“

Басташић: Одговорније говорити о страдању Срба

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: