„Savez Roma, kao krovna organizacija u Republici Srpskoj, sa svojim članicama i gostima, položio je ovdje vijence žrtvama fašističkog terora. Romi ne smiju da zaborave genocid koji je izvršen nad njima i to treba da prenose na potomke i mlade da ne zaborave da je u Donjoj Gradini, Uštici i Jasenovcu stradalo više od 40.000 Roma“, rekao je Mašić novinarima u Donjoj Gradini.
Potpredsjednik Saveza Roma Republike Srpske Ramo Salešević rekao je da Romi, potomci stradalih i mladi, ne smiju nikada zaboraviti ono što se u Donjoj Gradini i Jasenovcu dogodilo romskom narodu, Srbima, Jevrejima i drugim narodima koji su se borili za oslobođenje.
On je naglasio da će se, dok god postoje Romi na području Republike Srpske i Federacije BiH, obilježavati Međunarodni dan Roma i odavati počast stradalima od fašističkog terora.
Salešević je naveo da je položaj Roma u Republici Srpskoj trenutno težak i da najveći problem predstavlja njihovo zapošljavanje.
„To je stalni problem. Mi smo optimisti i uvijek se nadamo da će se taj položaj popraviti, a čekamo da Vlada Republike Srpske usvoji akcioni plan za stambeno zbrinjavanje, zapošljavanje, zdravstvenu zaštitu i obrazovanje Roma“, precizirao je Salešević.
Šef Odsjeka za zaštitu prava pripadnika nacionalnih manjina u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH Želimir Lalić izjavio je da je obilježavanje Međunarodnog dana Roma uvršteno u kalendar značajnih datuma koje obilježava ovo ministarstvo.
„Kao i svake godine, ovdje smo u Donjoj Gradini da odamo počast nedužno stradalim žrtvama fašističkog terora, uključujući i 40.000 Roma. Ministarstvo u svojoj nadležnosti vodi brigu o nacionalnim manjinama, sami tim i o Romima kao najbrojnijoj i socio-ekonomski najugroženijoj kategoriji“, rekao je novinarima Lalić.
On je naveo da se i na ovaj način pokušava obezbijediti da Romi sačuvaju identitet, kulturu i tradiciju.
„Održaćemo i svečanu sjednicu povodom obilježavanja 8. aprila – Međunarodnog dana Roma, kada su Romi usvojili svoju zastavu i himnu i postali nacionalna manjina poznata u svijetu sa svojim obilježjima“, rekao je Lalić.
On je dodao da je osnovni cilj da Romi budu prepoznatljivi, te da budu obezbijeđena sredstva da se ova populacija integriše u savremeno društvo.
Vijence na grobnom polju Topole u Spomen-području Donja Gradina danas su položili delegacija Saveza Roma Republike Srpske, Udruženja Roma grada Prijedora, Odbora za Rome pri Savjetu ministara i nevladine organizacije pri Savezu Roma Srpske.
O stradanju Roma u koncentracionom logoru Jasenovac i Donjoj Gradini govorio je viši kustos u Spomen-području Donja Gradina Dejan Motl.
Izvor: SRNA