fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Poziv građanima da prisustvuju memorijalnoj akademiji

Javna ustanova Spomen-područje Donja Gradina i opština Kozarska Dubica pozivaju građane da u subotu, 22. aprila prisustvuju memorijalnoj akademiji u pomen na nevine žrtve Jasenovca i Donje Gradine pod nazivom „Svijete tihi“.

Donja Gradina, "Topola užasa" Foto: RTRS
Donja Gradina, „Topola užasa“ Foto: RTRS

Direktor Spomen-područja Donja Gradina Tanja Tuleković najavila je da će memorijalna akademija biti održana u Domu kulture u Kozarskoj Dubici sa početkom u 20.00 časova, a prisutnima će se obratiti ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Dane Malešević i načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić.

Ona je dodala da se taj događaj tradicionalno organizuje povodom obilježavanja 22. aprila – Dana proboja posljednje grupe logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac, a u okviru obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina-genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donja Gradina.

Tulekovićeva je navela da će u programu memorijalne akademije učestvovati Srpsko pjevačko društvo „Višnjić“ iz Kozarske Dubice, Gudački kvartet „Paladio“ iz Banjaluke, glumci Maja Vujanović i Rajko Marčeta i balerine Natalija Ninić i Neda Uletilović.

Ona je potvrdila da se privode kraju organizacione pripreme za održavanje pomena i parastosa u Donjoj Gradini, koji će biti održan u nedjelju, 23. aprila.

Komemoracija u Spomen području Donja Gradina počeće u 11.15 časova polaganjem vijenaca na grobnom polju „Topole, u 12.00 časova biće služeni pomen i parastos na grobnom polju „Hrastovi“.

U 13.00 časova planirano je obraćanje zvaničnika.

Sistem koncentracionih logora Jasenovac predstavlja najveće stratište u Drugom svjetskom ratu na teritoriji nekadašnje Jugoslavije jer je u njemu stradalo 700.000 žrtava ustaškog zločina.

Među ubijenim je 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo i 20.000 djece.

Logor Donja Gradina formiran je 1942. godine u sistemu ustaškog logora Jasenovac, a bio je aktivan sve do završetka Drugog svjetskog rata 1945. godine i sloma Nezavisne Države Hrvatske.

Donja Gradina je bila jedno od najvećih stratišta jasenovačkog logora gdje su ubijani mahom Srbi, Jevreji i Romi.

Izvor: SRNA

Vezane vijesti:

Memorijalna akademija u pomen jasenovačkim žrtvama …

Obilježavanje 72 godine od stradanja žrtava ustaškog zločina

Donja Gradina – rasedlavanje hrvatske „istine“ | Jadovno 1941.

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: