fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Позив грађанима да присуствују меморијалној академији

Јавна установа Спомен-подручје Доња Градина и општина Козарска Дубица позивају грађане да у суботу, 22. априла присуствују меморијалној академији у помен на невине жртве Јасеновца и Доње Градине под називом „Свијете тихи“.

Доња Градина, "Топола ужаса" Фото: РТРС
Доња Градина, „Топола ужаса“ Фото: РТРС

Директор Спомен-подручја Доња Градина Тања Тулековић најавила је да ће меморијална академија бити одржана у Дому културе у Козарској Дубици са почетком у 20.00 часова, а присутнима ће се обратити министар просвјете и културе Републике Српске Дане Малешевић и начелник општине Козарска Дубица Раденко Рељић.

Она је додала да се тај догађај традиционално организује поводом обиљежавања 22. априла – Дана пробоја посљедње групе логораша из концентрационог логора Јасеновац, а у оквиру обиљежавања Дана сјећања на жртве усташког злочина-геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доња Градина.

Тулековићева је навела да ће у програму меморијалне академије учествовати Српско пјевачко друштво „Вишњић“ из Козарске Дубице, Гудачки квартет „Паладио“ из Бањалуке, глумци Маја Вујановић и Рајко Марчета и балерине Наталија Нинић и Неда Улетиловић.

Она је потврдила да се приводе крају организационе припреме за одржавање помена и парастоса у Доњој Градини, који ће бити одржан у недјељу, 23. априла.

Комеморација у Спомен подручју Доња Градина почеће у 11.15 часова полагањем вијенаца на гробном пољу „Тополе, у 12.00 часова биће служени помен и парастос на гробном пољу „Храстови“.

У 13.00 часова планирано је обраћање званичника.

Систем концентрационих логора Јасеновац представља највеће стратиште у Другом свјетском рату на територији некадашње Југославије јер је у њему страдало 700.000 жртава усташког злочина.

Међу убијеним је 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало и 20.000 дјеце.

Логор Доња Градина формиран је 1942. године у систему усташког логора Јасеновац, а био је активан све до завршетка Другог свјетског рата 1945. године и слома Независне Државе Хрватске.

Доња Градина је била једно од највећих стратишта јасеновачког логора гдје су убијани махом Срби, Јевреји и Роми.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Меморијална академија у помен јасеновачким жртвама …

Обиљежавање 72 године од страдања жртава усташког злочина

Доња Градина – раседлавање хрватске „истине“ | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: