Изградња Меморијалног центра Доња Градина, у знак сјећања на жртве комплекса усташког логора смрти Јасеновац, могла би да почне наредне године, а за овај пројекат заинтересована је реномирана архитектонска комапнија „Дилер Скофидио и Ренфро“ из Њујорка, пишу „Вечерње новости“.
„Новости“ сазнају да представници ове реномиране фирме долазе половином априла у Републику Српску да виде локацију и детаљније се распитају о плановима.
Према сазнањима „Новости“, они ће претходно боравити у Србији, а током обиласка Доње Градине састаће се са челним људима пројекта изградње Меморијалног центра Доња Градина из Србије и Републике Српске.
Дарко Бањац, који је у Народној скупштини Републике Српске задужен за овај пројекат, изјавио је да би први радови на Меморијалу могли да почну већ сљедеће године.
„Расписан је тендер за изградњу главног грађевинског пројекта, што послије избора идејног рјешења /које је овјерио парламент Српске/ чини другу фазу посла. Предстоји нам расписивање тендера за извођача радова, што очекујемо да ће се веома брзо догодити“, рекао је Бањац.
Он је навео да динамику радова одређују прописи и компликована процедура која регулише јавне набавке у БиХ.
„Надамо се да ће све ефикасно бити завршено како би извођач био што прије одређен. Радови би у том случају могли да почну већ наредне године“, поновио је Бањац.
Предвђено је да се на више од шест хиљада квадрата простире неколико цјелина које ће заједно чинити Меморијални центар Доња Градина.
На овом мјесту биће подигнути „Поље уздаха“ са музејом на отвореном, „Вртлог тишине“ и „Скела страха“, а све би то требало да симболично покаже какве су се страхоте дешавале у концентрационом логору Јасеновац у Доњој Градини, као највећем стратишту.
Договорено је да изградњу Меморијала Доња Градина заједнички финансирају Република Српска и Србија, а тај монументални меморијал би, према плановима, трабало да буде једно од највећих спомен-подручја у Републици Српској.
Све ово требало би да кошта нешто више од 7,5 милиона евра.
Тренутно у Доњој Градини траје експропријација појединих дијелова земљишта, као и пројектовање трасе саобраћајница, које ће олакшати улаз у спомен – комплекс.
Локација будућег меморијалног центра на жртве логора смрти има дубоку симболику, јер је Доња Градина била једно од највећих стратишта јасеновачког логора.
На овом мјесту усташе и органи Незавсне државе Хрватске /НДХ/ у смрт су послале више стотина хиљада Срба, Јевреја и Рома.
Логор Доња Градина је оформљен 1942. године у систему усташког логора Јасеновац, а био је активан све до завршетка Другог свјетског рата 1945. године и слома НДХ.
На овом мјесту Република Српска већ годинама организује обиљежавање Дана сјећања на страдале у логорима јасеновачке „фабрике смрти“.
Извор: СРНА