fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ПЈЕСНИЦИ ОРГАНИЗОВАНО ПОСЈЕТИЛИ СПОМЕН- ПАРК ЗА 408 УБИЈЕНИХ СРБА У БОСАНСКИМ ЛУЖАНИМА

26. августа 1941. године усташе су у Славонској Пожеги убиле 405 мушкараца старијих од 16 година из села Босански Лужани, Нови Лужани, Костреш и Барица.
ФОТО: Посавске новости

Пише: Ненад Симић

У Дервенти су одржани 21. Међународни илиндански пјеснички сусрети „Прљача 2022“, у организацији Српског књижевног клуба „Вихор“ из овог града, гдје је промовисан заједнички зборник „Илинданско пјесничко саборовање“ представљени награђени учесници манифестације.

У наставку програма манифестације учесници су организовано посјетили спомен – парк за 408 убијених Срба, који је подигнут у знак сјећања на невине жртве усташког терора над Србима Лужанске парохије, поводом 80 година од њиховог страдања, а који је освештан 2021. године.

Свештеник Драган Зарић и мјештанин Васо Мичић упознали су окупљене пјеснике на кратак историјат градње спомен – парка, као и плановима за наставак изградње, те изразили ријечи захвалности организаторима и учесницима манифестације што су у програм уврстили и посјету спомен – парку.

Свештеник  Зарић  је подсјетио да су 26. Августа  1941. године усташе у Славонској Пожеги убиле 405 мушкараца старијих од 16 година из села Босански Лужани, Нови Лужани, Костреш, Барица.

“Богу хвала, након толико година скупили смо снаге и моћи да, пошто се за њихове гробове не зна, а споменик који је био у Славонској Пожеги 1991. године је порушен, одлучили смо да ово буде споменик у знак сјећања на њихову невину жртву, и да се окупљамо  навео је Зарић.

Мичић је рекао да је жеља  да се људи врате на ово мјесто и сјете својих предака.

„Ово је изграђено у знак сјећања на људе који су овдје посљедњи пут били живи, јер одавде су отишли у смрт. Они немају гробова имају само имена“, каже Мичић.

Спомен – парк је изграђен на мјесту пилане и млина гдје су усташе 24.августа 1941. године довеле 405 Срба мушкараца старијих од 16 година из Босанских Лужана,Нових Лужана,Костреша и Барице.

Сутрадан су заробљене Србе усташе возом превезли у Славонску Пожегу гдје су их на звјерски начин побили 26. августа 1941.године. Никада није тачно утврђено гдје су њихова тијела сахрањена.
 
Страдање Срба овог краја почело је 14. априла 1941.године када су усташе убиле лужанског свештеника Милоша Петровића испред парохијског дома у Босанским Лужанима.

Предсједник Српског књижевног клуба „Вихор“ Ненад Симић истакао је да је значај манифестације „Прљача“  вишеструк и да прелази оквире локалног карактера, те, осим промоције у области културе, даје знатан допринос и промоцији туристичких потенцијала града.

„Ми градимо и његујемо облик понашања који спаја људе и крајеве и у најтеже вријеме, као што је било за вријеме пандемије вируса корона, када је одржана традиција пјесничких сусрета, а хвала Богу и људима да је и данас тако. Радује ме што видим позната лица која редовно учествују и долазе у Дервенту, проносе лијепе ријечи о нашем заједничком подухвату, а обрадован сам што се сваке године јављају и нови учесници чиме `Вихоров` караван постаје још већи и неуништив“, рекао је Симић.

Он додаје да је ове године у програм манифестације уврштена и посјета спомен – парку за убијене Србе.

„У протеклом времену о страдњу Срба села Босанских Лужана, Нових Лужана, Костреша и Барице је писано, али тражећи трагове о томе стекао сам утисак да није довољно, да недостаје много информација. Изградњом спомен – парка, окупљањем, годишњим помен парастосом и ширењем истине о страдњу Срба из ових крајева чинимо много да никада више ни један човјек не доживи страдње и мучење које су имали Срби за вријеме Другог свјетског рата, али и свим другим ратовима“, рекао је Симић.

Владика зворничко – тузлански Фотије је на дан освећења спомен – парка навео да је 405 људи сабрано и без икакве кривице одведено на стратише у Славонску Пожегу, гдје су пострадали, а њихова једина кривица је била што су Срби православне вјере.

“То је било на многим мјестима довољно и у Првом и у Другом свјетском рату. Овдје су људи сабрани и одабрани од 17 до 77 година и одведени су у смрт”, рекао је владика Фотије у бесједи након освештања спомен – парка и парастоса за страдале.

Он је истакао да, нажалост, други српске жртве и сузу не виде, нити хоће да чују за њих, али да се Српска православна црква моли за све страдале.
 
“Нема ниједног мјеста или села у Српској гдје нема споменик страдалима и то освећујемо када служимо Свете литургије, вршимо помен за те људе. Према подацима до којих сам дошао од 25.000 до 30.000 људи је пострадало у Републици Српској у најновијем рату. Они су уграђени у темеље Републике Српске, и то је мучеништво”, рекао је епископ Фотије.

У посјети спомен – парку били су чланови Српског културног друштва „Просвјета“, Пододбор Слатина /Хрватска/, њих двадесетак, који су учествовали у програму манифестације која је одржана у просторијама Центра за културу Дервента.

Међу посјетиовцима били су и представници Завичајног удружења Срба „Коријени“ из Сомбора, Књижевне заједнице „Васо Пелагић“ Бања Лука, Савеза српских књижевника Словеније и Удружења европске академије српских наука и умјетности из Љубљане.

Учесници манифестације посјетили су ријеку Укрину у непосредној близини спомен – парка, и заједничким фотографисањем овјековјечили тренутак боравка.

Генерални покровитељ манифестације био је град Дервента – градоначелник Милорад Симић, а суфинансирање пројекта први пут је подржало Министарство просвјете и културе Републике Српске.

Извор: Посавске новости

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: