fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Патријарх Иринеј: НДХ у Јасеновцу нанела рану српском народу, а свом љагу

Патријарх српски Иринеј изјавио је у Доњој Градини да је Независна Држава Хрватска злочинима у усташком логору Јасеновац српском народу нанела рану која никада неће бити исцељена.

Помен јасеновачким жртвама
Помен јасеновачким жртвама

„Они који су нанели ту рану, и свом народу нанели су љагу коју историја неће моћи оправдати“, казао је Иринеј, додавши да је посебно трагично да је злочине у Јасеновцу одобравала, а и подстицала Католичка црква.

Наводећи да је у Доњој Градини „земља обливена крвљу“ невино страдалих у Другом светском рату, он је истакао да се српска стратишта простиру од Велебита преко Јадовна до Јасеновца, у којима су страдали они чија је једина кривица била што су припадали другом народу и својој вери.

„Поруку коју су нам оставили они који су страдали је да чувамо своју веру, а са њом да чувамо своје јединство, да будемо сједињени и уједињени у добру за све људе добре воље“, истакао је патријарх Иринеј.

Према његовим речима, „само уједињени и сједињени у добру можемо опстати као народ“.

„Посебно нас забрињава што и данас чујемо неке повике, неке изјаве које су равне апокалиптичким данима нашег народа. Надамо се да ће добра страна света који живимо победити“, истакао је патријарх Иринеј.

Патријарх Иринеј и владика бањалучки Јефрем претходно су служили парастос за српске јасеновачке жртве на гробном пољу „Храстови“, а потом су молитве за страдале Јевреје и Роме одржали представници јеврејске и ромске заједнице.

У Доњој Градина одржава се комеморација поводом Дана сећања на жртве усташког злочина у концентрационом логору Јасеновац, којој присуствују највши званичници РС, представници Владе Србије, председавајући Председништва БиХ Младен Иванић, припадници Војске Србије, представници међународне заједнице у БиХ, Јеврејске заједнице у БиХ, потомци јасеновачких жртава и многобројни грађани.

Логор Доња Градина формиран је 1942. године у систему усташког логора Јасеновац, а био је активан све до завршетка Другог светског рата 1945. године и слома Независне Државе Хрватске.

Доња Градина је била једно од највећих стратишта јасеновачког логора где је убијено стотине хиљада Срба, Јевреја, Рома и антифашиста.

Извор: РТС

Везане вијести:

Положени вијенци на гробном пољу „Тополе“

Шамар страних амбасадора властима у Загребу

Доња Градина: Комеморација за жртве усташког злочина

Припадници ХОС-а и на дан комеморације узвикивали „За дом спремни“

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: