fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Parastos stradalim u „Oluji“ 2018

Parastos stradalim u Oluji

Četvrtog avgusta u četiri časa poslije ponoći, američke vazduhoplovne snage su bombardovale dva radara snaga krajiških Srba samo nekoliko sati prije početka operacije hrvatske vojske „Oluja“. Ovaj čin je još više demoralisao Srbe. U samoj operaciji je učestvovalo preko 138.500 hrvatskih vojnika. Iako su zvanično poricale umiješanost u „Oluji“, američke snage su aktivno podržavale ovu operaciju etničkog čišćenja. Američka oprema je korišćena za ometanje srpskih komunikacija tako da je komandni sektor bio potpuno odsječen. Akcija je počela napadom na tzv. sektore „Sjever“ i „Jug“ na frontu dugom 700 kilometara. Hrvatske snage probile su prve linije odbrane Srba na 30 taktičkih smjerova u bjelovarskom, zagrebačkom, karlovačkom, gospićkom i splitskom području. Dubina prodora hrvatskih oružanih snaga tada je već bila od pet do 15 kilometara. Hrvatske Četvrta i Sedma brigada su se probile kroz srpski front i ubrzo zauzele Knin i veći dio Dalmacije 5. avgusta.

Granatiranje Knina je bio smišljeni čin terora koji je imao za cilj da pospješi odlazak preostalih Srba. Imali su „ulične čistače“ čiji zadatak je bio da uklone sve tragove ubijanja i vandalizma prije nego što su donesene kamere koje su snimale trijumfalni ulazak hrvatskih snaga u Knin. Sve je bilo pažljivo planirano.

Oko podneva objavljena je vijest: hrvatske jedinice ušle su u Knin. Na kninskoj srednjovjekovnoj tvrđavi postavljena je ogromna hrvatska zastava.

Tokom operacije ubijeno je preko 2.500 civila i sprovedeno masovno protjerivanje srpskog stanovništva (po provjerljivim podacima, oko 250.000). Glavni optuženik je Ante Gotovina. Prema drugim podacima (mada preciznih podataka još nema), u akciji hrvatske vojske „Oluja“ nestalo je 1.805 osoba, a Hrvatski Helsinški odbor za ljudska prava tvrdi da je tokom te operacije poginulo oko 700 civila. Taj odbor je u više navrata optužio hrvatske snage da su tokom operacije „Oluja“ počinile zločine nad srpskim stanovništvom. Spaljeno je preko 20.000 srpskih kuća, dok su ostale opljačkane i razorene.

Dokumentaciono-informativni centar „Veritas“ u svojoj evidenciji ima imena 1.960 poginulih i nestalih Srba, od kojih 1.205 civila, među njima 522 žene i 12 djece (preciznost podataka zavisi od izvora, mada je najbliži podatak „Veritasa“).

Javno kritikujući etničko čišćenje, američki vojni planeri su pomogli Hrvatskoj da izvede najveće etničko čišćenje tokom tog rata. Penzionisani američki general Čarls Bojd, zamjenik komandanta NATO-a, potvrdio je da Je Amerika pomagala pri osmišljavanju i sprovođenju tog plana.

Izvor: SUZA

Vezane vijesti:

Operacija Oluja | Hronologija: 138 500 protiv 31 000

Antropologija zla: Ponavljanje mračne istorije

Oluja: Etničko čišćenje pod pokroviteljstvom NATO-a …

Marija Milić: Oluja i poslije Oluje* | Jadovno 1941.

Od majke mi ostale samo njene kosti i pisma, preživela strahote Jasenovca, ali ne „Oluju”!

„Oluja“ kao sredstvo kojim je rešeno srpsko pitanje u Hrvatskoj …

Mikelić: Bljesak i Oluja počeli su smjenom Aleksandra …

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: