fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Парастос и сјећање на жртве напада на западне границе Српске

Код спомен-обиљежја страдалим цивилима у несељу Tуњица код Новог Града јутрос је служен парастос, положени вијенци и прислужене свијеће у знак сјећања на жртве напада регуларне Војске Хрватске на западне границе Републике Српске 18. и 19. септембра 1995. године.

Код спомен-обиљежја страдалим цивилима у несељу Tуњица код Новог Град јутрос је служен парастос, положени вијенци и прислужене свијеће у знак сјећања на жртве напада регуларне Војске Хрватске на западне границе Републике Српске 18. и 19. септембра 1995. године
Нови Град – парастос Фото: СРНА

Начелник општине Сњежана Рајилић је у свом обраћању истакла да породицама страдалих нико не може дати утјеху већ им се може само помоћи.

„Ово није мјесто, али је свакако вријеме да се каже да 25. септембра сви изађете на референдум и да оловком одбраните оно што су наши борци и цивили бранили животима, нашу Републику Српску. Мислим да нам је то сад најпречи и најважнији датум и да то данас треба рећи“, рекла је Рајилићева.

Предсједник општинске Борачке организације Маринко Гачић рекао је да је ријеч о једном од најзначајнијих датума за одбрану Републике Српске.

„Снаге регуларне Војске Хрватске су 18. септембра на потезу Нови Град – Градишка форсирале ријеку Уну и пробојем код Новог Града и Дубице покушали успоставити мостобран, али су Војска Републике Српске и становништво одбранили Републику Српску“, рекао је Гачић.

Предсједник општинске Комисије за његовање традиције ослободилачких ратова Александар Јанковић рекао је да је овај датум у Новом Граду и Републици Српској значајан због одбране западних граница Српске.

„Не можемо бити срећни због тога, а да истовремено не будемо и тужни јер иако с војничке тачке гледишта можемо разумијети зашто је напад био баш овдје, не можемо разумијети оволике цивилне жртве, зашто су морале пасти“, рекао је Јанковић.

Након парастоса у насељу Tуњица делегација општине Нови Град је отишла у Козарску Дубицу гдје је данас централна манифестација поводом 21 годину од одбране западнокрајишких општина.

Напад Хрватске војске на општину Нови Град почео је 18. септембра 1995. године у 9.25 часова и током два дана офанзиве смртно је страдало 57 лица, 37 цивила, 18 војника и два припадника МУП-а, а рањено је 17 цивила, три војника и један припадник МУП-а.

Процијењено је да је причињена материјална штета на подручју новоградске општине око 80 милиона КМ.

Припадници Војске Републике Српске успјели су 19. септембра 1995. године потиснути Хрватску војску преко Уне.

На мјесту гдје је погинуло највише цивила и војника, у насељу Tуњица гдје су припадници хрватских снага прешли на територију општине Нови Град, подигнуто је спомен-обиљежје које је освештано 2010. године.

Према подацима владиног Центра за истраживање ратних злочина, у агресији Војске Хрватске 18. и 19. септембра 1995. године на подручју западнокрајишких општина Републике Српске, односно на територији општина Козарска Дубица, Нови Град и Костајница, убијена су 104 цивила и војника, од којих 54 цивила, 44 војника и шест припадника МУП-а Републике Српске.

Насеља и градови су претрпјели велика разарања и штете, а према подацима општинских комисија о процјени материјалне штете, у Новом Граду она износи 83,3 милиона КМ, у Костајници 40 милиона, а у Козарској Дубици 50,4 милиона КМ.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Откривено спомен-обиљежје за 16 невино страдалих Срба

Обиљежено 25 година од формирања 16. Крајишке моторизоване бригаде

Свијеће за погинуле и нестале борце Приједора

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: