fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Основати меморијални центар српских жртава геноцида НДХ

Одбор Скупштине Србије за дијаспору и Србе у региону требало би да на наредној сједници да усвоји закључке, међу којима и да се оснује меморијални центар српских жртава геноцида Независне Државе Хрватске /НДХ/, чији би један од главних задатака био да попише српске жртве.

Одбор за дијаспору и Србе у региону Скупштине Србије Фото: СРНА
Одбор за дијаспору и Србе у региону Скупштине Србије Фото: СРНА

Предсједник Одбора за дијаспору и Србе у региону Миодраг Линта најавио је да ће предложити да овај одбор усвоји и закључке, који ће бити достављени надлежним органима, да се донесе декларација о геноциду НДХ над Србима, Ромима и Јеврејима током Другог свјетског рата.

Линта је најавио да ће предложити да Одбор усвоји и закључке да буде подигнут споменик жртвама НДХ, споменик страдалој дјеци у НДХ, као и споменик Дијани Будисављевић, која је спасавала српску дјецу из усташких логора, саопштено је данас из Скупштине Србије.

Он је рекао да, осим тога, треба дати називе улица и тргова с циљем његовања културе сјећања на почињени геноцид у НДХ /као што су улица жртава геноцида НДХ, улица јасеновачких жртава и улица жртава геноцида над Србима/.

Линта је на сједници Одбора, која је одржана јуче, о теми сјећања на жртве геноцида у НДХ и 74 године од пробоја посљедњих јасеновачких логораша, подсјетио да су 22. априла 1945. године посљедњи заточеници највеће фабрике смрти на Балкану у Другом свјетском рату у Јасеновцу, извршили пробој, а преживјело их је свега 128.

Он је нагласио да у Хрватској од доласка Туђмана и ХДЗ-а на власт 1990. године до данас траје процес рехабилитације злочиначке НДХ и усташке идеологије, те негирање или умањивање српских жртава геноцида.

Сједници су, осим чланова Одбора, присуствовали академик Василије Крестић, секретар Одбора за Јасеновац Светог архијерејског сабора Српске православне цркве Стефан Радојковић, предсједник Удружења „Јадовно 1941“ из Бањалуке Душан Басташић.

Били су присутни и предсједник Удружења логораша и потомака „Јасеновац“ Славко Милановић и почасни предсједник тог удружења Милинко Чекић, као и потпредсједник овог удружења Снежана Драгосављевић и чланови.

Чланови Удружења „Јасеновац“ говорили су о иницијативама које су подносили Скупштини и другим државним и међународним институцијама и истакли да очекују да ће у будућности наилазити на више разумијевања и подршке надлежних институција.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

One Response

  1. Жалосно је да се нико није тога сетио ево већ 74 год од завршетка другог светског рата. Ћутање о злочину НДХ-зије и геноциду као и свим злочинима пре и после тога није ништа друго до негирање и потирање истих. Док постоји и један србин треба причати писати и сакупљати архивску грађу како би сви срби знали за вјеки вјеков и никада више не дозволе да се то понови и да се прекраја историја

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: