fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежено 77 година од усташког покоља у Дракулићу

Светом литургијом у Спомен-храму Светог великомученика Георгија у Дракулићу јутрос је почело обиљежавање 77 година од усташког покоља Срба у том бањалучком насељу, као и у оближњим мјестима Мотике, Шарговац и у руднику Раковац.

ПОГЛЕДАЈ ВИДЕО

Обиљежавању су присуствовали предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић, предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик, министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, генерални секретар Владе Српске Синиша Каран, делегација Народне скупштине Републике Српске, те представници града Бањалука.

Код Спомен-костурнице је служен парастос убијеним Србима и полагање вијенаца на Спомен-костурници.

ЛитургијА у Спомен-храму Светог великомученика Георгија (Фото: РТРС)
ЛитургијА у Спомен-храму Светог великомученика Георгија (Фото: РТРС)

Усташе су 7. фебруара 1942. године у Дракулићу, Шарговцу, Мотикама и руднику Раковац за само један дан убиле 2.370 српских цивила, међу којима је било 551 дијете.

У овом злочину усташке снаге су, под командом надпоручника Јосипа Мишлова и фра Вјекослава Филиповића, из Тјелесног здруга Анте Павелића, уз помоћ бањалучких усташа убијале Србе без иједног испаљеног метка – сјекирама, ножевима и крамповима.

Литургија у Дракулићу
Литургија у Дракулићу

У документима, чак и оним из усташких извора тадашње Независне Државе Хрватске, наведено је да је злочин у овим бањалучким насељима био највећи покољ почињен за само један дан.

Први споменик жртвама овог покоља подигнут је 1965. године, а од 1991. године сваке прве недјеље прије годишњице страдања служи се парастос у насељу Дракулић.

Жртава у својој породици сваке године сјети се и Ковиљка Тадић. Њеној мајци побијени су родитељи, три брата, њихове супруге и 19-оро дјеце.

„Сваке године долазим, моја мајка док је била жива сваке године је долазила. Она је сваке године 7. фебруара носила опело у цркву“, рекла је Тадићева.

На уснуле српске цивиле и нејач усташе су насрнуле сјекирама, ножевима и крамповима. Стравичан злочин и 77 година послије упозорава, али и служи за наук, поручује предсједница Републике.

Фото: РТРС
Фото: РТРС

„Да размишљамо о будућности на крајње озбиљан начин, да се окупљамо, да будемо увијек ту, не само када је обиљежавање важних датума или тешких страдања, него и онда када треба да добро размислимо о будућности Републике, а то је и поука да се не дијелимо никада када су у питању стратешки интереси или национална питања важна за живот Републике Српске“, нагласила је Жељка Цвијановић, предсједница Републике Српске.

ПОГЛЕДАЈ ВИДЕО

За предсједавајућег Предсједништва БиХ Милорада Додика, злочин у Дракулићу дио је филозофије НДХ да Србе побије, покрсти и протјера са огњишта.

ПОГЛЕДАЈ ВИДЕО

„Нећемо ни опростити, без обзира што наша вјера нас позива на опрост. Ја мислим да се ове ствари не могу опростити, наравно не призивам сукобе или освете, али не могу да опростим“, сматра Додик.

Вијенце на спомен-обиљежје страдалима, положили су и представници Владе, Народне скупштине и градске власти. Како би очували сјећање на жртве злочина, њихови потомци и сродници основали су и удружење.

Фото: РТРС
Фото: РТРС

„Циљ је да се лоцирају масовне гробнице одакле су есхумирани посмртни остаци 1964. 1965 је подигнут споменик, и да усагласимо спискове“, рекао је Недељко Митровић, Удружење потомака и сродника жртава усташког злочина 7. фебруара 1942.

Крајњи циљ удружења је и подношење иницијативе Скупштини града Бањалука о доношењу Декларације о геноциду Независне Државе Хрватске над Србима, на подручју Бањалуке.

Обиљежавање страдања Срба од усташког злочина организовао је Одбор за његовање традиције ослободилачких ратова Владе Републике Српске.

Извор: РТРС

ПОКОЉ - Назив за систематски државни злочин геноцида почињен над православним Србима током Другог светског рата од стране Независне Државе Хрватске на цијелом њеном територију.
ПОКОЉ – Назив за систематски државни злочин геноцида почињен над православним Србима током Другог светског рата од стране Независне Државе Хрватске на цијелом њеном територију.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: