fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежавање дана уласка Српске војске у Бањалуку 1918. године

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/prvi_svjetski_rat/obiljezavanje_ulaska_srpske_vojske_u_banjaluku.jpg

Дан уласка Српске воjске у Бањалуку 1918. године биће обиљежен сутра у организациjи Одбора Владе Републике Српске за његовање традициjе ослободилачких ратова.

Предсjедник Пододбора за обиљежавање значаjних историjских догађаjа Републике Српске Велимир Дуњић рекао jе на конференциjи за новинаре да програм обиљежавања почиње у 10.30 часова служењем парастоса несталим и погинулим српским борцима Првог свjетског рата у храму Христа Спаситеља у Бањалуци.

Дуњић jе навео да jе за 11.00 часова предвиђен пригодан умjетнички програм испред храма Христа Спаситеља, док ће у 17.00 часова у Културном центру Бански двор бити одржан округли сто о теми „Пуцањ у ропство“.

 Помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић рекао jе да Први свjетски рат управо говори о слободарском духу српског народа.

„Србиjа ниjе жељела да пристане на ултиматум Аустроугарске у Првом свjетском рату, односно да се понизи и изгуби своjу слободу, али jе зато изгубила 28 одсто, или трећину наjвиталниjег диjела становништва. Србиjа jе успjела да се одбрани и да врати своjу слободу, сачува част и понос“, истакао jе Милуновић.

Говорећи о историjском значаjу ових догађаjа, савjетник министра за рад и борачко-инвалидску заштиту Републике Српске, генерал Милан Торбица подсjетио jе да jе прогласом цара Франца Јозефа 5. октобра 1908. године проглашена анексиjа БиХ, истичући да jе Аустроугарска овим чином извршила очигледну повреду међународних уговора и изазвала велике потресе у Европи.

Он jе рекао да су се западне силе Француска и Велика Британиjа противиле анексиjи, али нису биле спремне да због ње ратуjу, истичући да се ова криза сматра поводом за Први свjетски рат.

Торбица jе напоменуо да су, након пробоjа Солунског фронта 15. септембра 1918. године, српски добровољци из БиХ, њих 24.000 у саставу Српске воjске учествовали су у ослобађању Србиjе, БиХ и свих териториjа коjе ће 1. децембра те године ући у састав новонастале Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.

„Српска воjска jе за само 45 дана под борбом прешла 500 километара и 1. новембра ослободила Београд, а у току новембра и наjвећи дио териториjе БиХ, а 21. новембра 1918. ушла jе и ослободила Бањалуку“, закључио jе Торбица.

Предсjедник Удружења потомака и поштовалаца историjских ратова 1912-1918. године Небоjша Куштриновић рекао jе да jе за Бањалуку од великог значаjа оваj историjиски датум коjим се обиљежава краj Аустроугарске монархиjе на овим просторима.

„Битно jе да младе и нове генерациjе не забораве ове историjске догађаjе, jер jе заборав убиjање истине“, истакао jе Куштриновић.

Куштриновић jе навео да jе Удружење иницирало формирање фондациjе за изградњу споменика погинулим српским солунцима у Бањалуци, коjи би требало да буде изграђен до 21. новембра 2018. године када се обиљежава 100 година од ослобођења Бањалуке у Првом свjетском рату.

Извор: https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: