Pošto su ustaše ubili 600.000 Srba, bez milosti uništavamo sve što je ustaša. Oni sad sarađuju sa komunistima, piše kraljevskoj emigrantskoj vladi u Londonu Draža Mihailović.
Neki od (uglavnom mlađih) istoričara pokušavaju da umanje broj žrtava Drugog svetskog rata u Jugoslaviji, za koji je najmerodavnija ocena koju je 1952. godine dao tada najkompetentniji statističar Jugoslavije, prof. dr Adolf (Dolfe) Vogelnik. On je, u uglednom stručnom organu Statistička revija (broj 1 za 1952. godinu), zapisao da je broj usmrćenih u ratu i poraću u Jugoslaviji iznosio najmanje 1.814.000, a da su ukupni demografski gubici najmanje (sa odseljenima, nerođenom decom itd.) 2.854.000 osoba. Međutim, po Vogelniku je to „minimalan iznos“, dok je stvarni broj ubijenih „preko dva miliona lica“ a svi demografski gubici veći od tri miliona. Dr Vogelnik je bio profesor statistike na ekonomskim fakultetima u Beogradu i Ljubljani, a 1944–1946. prvi direktor Državnog statističkog ureda u Beogradu – dakle vrhunski statističar Jugoslavije, koji je uz to bio, od 1944. do pedesetih godina 20. veka, na izvoru svih statističkih informacija tadašnje Jugoslavije. Vrlo zanimljivo je i to da je, posle ovog članka, dr Vogelnik o toj temi sasvim ućutao – nije čak odgovorio ni na jednu kritiku njegove ocene!
Umanjene ocene broja žrtava Drugog svetskog rata u Jugoslaviji koje su, osamdesetih godina prošlog veka, izneli emigrantski pravnik i ekonomista dr Bogoljub Kočović (iz Saveza „Oslobođenje“ – 1990. kolektivno pristupili obnovljenoj Demokratskoj stranci u Srbiji), i hrvatski ekonomista dr Vladimir Žerjavić, indirektno služe umanjivanju broja jasenovačkih žrtava. Kočovićeva ocena o 1.014.000 i Žerjavićeva o 1.027.00 stradalih ljudi u Jugoslaviji su neistinite, što se sada najjednostavnije demaskira na primeru Slovenije, u kojoj je, od strane zvaničnih organa, nedavno izvršen popis žrtava (sada, u 21. veku!). Poslednji objavljeni podatak govori o preko 99.900 stradalih stanovnika sa područja današnje Slovenije. Poređenja radi: Kočović broj žrtava Drugog svetskog rata u Sloveniji ocenjuje na 35.000, a V. Žerjavić zaokružava taj broj na 40.000. S obzirom, da ni danas nisu (niti će ikada biti) izbrojane sve žrtve, može se smatrati da broj stradalih u Sloveniji u periodu 1941 – 1945. nije manji od 105.000 ljudi. Dakle: Kočović i Žerjavić su izneli ocenu koja za Sloveniju ne dostiže ni 40% stvarnih žrtava! Glorifikatori radova Kočovića i Žerjavića o ovoj činjenici ćute, jer se u istim radovima, u JOŠ MNOGO VEĆEM PROCENTU, minimizuje broj Srba stradalih u Jasenovcu i u čitavoj NDH.
Tehnologiju umanjivanja izračuna broja žrtava je još 1952. razotkrio prof. Vogelnik, a među načinima je glavni: umanjivanje izračuna prirodnog prirasta stanovništva u Jugoslaviji – posebno u periodu od popisa 1931. pa do početka rata 1941.
***
ŠIFROVANI TELEGRAM
Iz Londona 27 januara 1943 u 18,50
U Lisabonu 28 januara 1943 u 11 časova
Javljam vam radi znanja.
General Mihajlović javlja:
- Nikakvu saradnju sa Talijanima i okupatorima ne dozvoljavam odredima pod mojom komandom. Oslobođenje naroda i vaskrs otadžbine jedini su predmet naše borbe.
Zbog represalija, o uspesima naše borbe ne možemo ništa izveštavati. Pošto ustaše ubili 600.000 Srba bez milosti uništavamo sve što je ustaša. Oni sad sarađuju sa komunistima o čemu imamo nepobitan dokaz. - Kao što je ranije Crna Gora, Srbija i Bosna i Hercegovina, sad jedan deo Like oko Bihaća preživljuje komunistički teror.
I ovde sudbina komunista biće zapečaćena. Odluke kao na primer one donesene u Bihaću nisu prvi slučaj. Takvih odluka bilo je u Užicu, manastiru Ostrogu, itd i zaboravile se kao da nisu postojale. Niko ne uzima ovde te odluke ozbiljno niti im pridaje važnost. Zbor u Bihaću je komedija i trik propagande. To najbolje dokazuje da komunistička borba nije upravljena protiv okupatora već je njihov glavni cilj svetska komunistička revolucija i preuzimanje vlasti.
POV. V.K. BR. 9. JOVANOVIĆ.
POV. BR. 537
JOVANOVIĆ
/Arhiv Jugoslavije, arh. jed. 380 – Poslanstvo Kraljevine Jugoslavije u Lisabonu, fasc. 1, jed. opisa 5/
***
Posle čitanja ovog telegrama iz januara 1943, postavlja se pitanje koliko je realna ocena Draže Mihailovića o 600.000 Srba ubijenih u NDH – u periodu koji se očito odnosi samo na 1941. i 1942. godinu?
Zbog poređenja, prenećemo i jednu ocenu od nekoliko meseci kasnije, koju je još 1988. objavio hrvatski istoričar dr Ljubo Boban u drugoj knjizi svog rada Hrvatska u diplomatskim izvještajima izbjegličke vlade 1941-1943. (str. 177). Reč je o strogo poverljivom izveštaju, koji je 6. novembra 1943. u Palermu podneo Ivo V. Madiraca (Madirazza), arhivar II. Hidroplanske komande u bazi u Divuljama kod Splita.
Ovaj rodoljub, rodom iz poznate splitske porodice Madiraca, koji je uspeo da prebegne na od Saveznika tada oslobođenu Siciliju, izjavio je između ostalog sledeće:
„Jedni od glavnih uzročnika u krizi i slomu naše otadžbine, prilikom ulaska u rat 1941. godine, nalazili su se u redovima klera. Lično sam gledao u Sinju, Imotskome i Hercegovini, prigodom moga begstva prema Srbiji, katoličke fratre sa puškama u ruci kao predvodnike ustaških gomila. Od njihovih zverstava računa se da je poginulo 750.000 Srba i ostalih Jugoslovena u granicama novostvorene Hrvatske.
Odmah u početku naše propasti nacionalni elementi nisu ispustili oružje iz ruku nego su otpočeli organizovanje i sprovođenje gerilske borbe u vidu četničkih organizacija“.
Madiracina ocena o 750.000 žrtava u NDH, u periodu do jeseni 1943, se dakle odnosi samo na žrtve ustaških pokolja, ne i na druge usmrćene. Mislim da je ta ocena vrlo kompatibilna i da se uklapa u ocenu ukupnog broja žrtava u Jugoslaviji, iznesenu 1952. od vrhunskog statističara prof. dr D. Vogelnika.
Pročitajte još
- Nikola Milovančev: O broju žrtava u Jugoslaviji 1941–1945, njihovo umanjivanje i nipodaštavanje (I)
- Nikola Milovančev: O broju žrtava u Jugoslaviji 1941–1945, njihovo umanjivanje i nipodaštavanje (II)
- Nikola Milovančev: Zataškavanje jasenovačkih zločina
Izvor. STANjE STVARI