fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Недић и даље дели Србе

Опречне реакције поводом одлуке суда да не рехабилитује окупационог премијера. СУБНОР: Србија правна држава. Историчари кажу да се он не сме изједначавати са Павелићем

Милан Недић као премијер за време рата
Милан Недић као премијер за време рата

Прошле су 72 године од када је Милан Недић, председник Владе националног спаса за време немачке окупације, наводно извршио самоубиство у затвору Озне, у центру Београда. Упркос толиком протоку времена, помињање његовог имена, посебно после одлуке Вишег суда у Београду да га не рехабилитује, и даље дели Србију.

Вест да је суд одбио захтев да се поништи уредба Владе ФНРЈ којом је проглашен за народног непријатеља наново је заоштрила реторику између оних који сматрају да је Недић био „српска мајка“ и оних који га и данас криве за Холокауст, прогањање комуниста, оснивање логора…

Александар Недић, његов праунук и један од предлагача рехабилитације, незадовољан је решењем Вишег суда.

– Оваква одлука је изједначавање Србије за време Другог светског рата са НДХ. Нисам имао намеру, као подносилац захтева, да Милан Недић буде исто што и Павелић, чак супротно – каже Недић, и додаје да је ипак задовољан, јер је у јавност изашла истина да његов прадеда није имао везе с прогоном Јевреја и оснивањем логора, као и да је Недићева власт спасла 400.000 Срба избеглица и 35.000 Словенаца и помагала 120.000 српских официра и војника у немачким и италијанским логорима.

– Од почетка понављам да постоји опасност од тога да се рехабилитују Немци за злочине које су починили, и да се ти злочини ставе на душу Недића. То је већ урађено у Украјини, балтичким земљама, Хрватској… Надам се да ће Апелациони суд, коме ћемо се жалити, потврдити његову невиност – каже Александар Недић.

Адвокат предлагача рехабилитације Зоран Живановић потврдио је, за „Новости“, да му пресуда Вишег суда још није уручена:

– У суду су нам рекли да је стриктни налог да нам се решење пошаље поштом и да не можемо другачије у њега да извршимо увид. Вероватно ћемо поднети жалбу када видимо аргументе које је суд навео.

ДАЧИЋ: ЈЕДИНА ИСПРАВНА ОДЛУКА

Одлука суда је једина исправна одлука. Да је којим случајем Недић рехабилитован, били бисмо једина држава на свету која је вратила част неком квислиншком премијеру. Ми смо увек били на страни антифашизма и зато се чврсто опиремо покушајима ревизије историје – рекао је, за „Новости“, Ивица Дачић, шеф српске дипломатије, који је у време док је био премијер скинуо Недићеву слику са зида у згради Владе.

Поводом решења Вишег суда огласио се и СУБНОР:

– Овим је победила правда и доказано је да је Србија правна држава која поштује већинско мишљење грађана који не прихватају да сарадници фашистичког хитлеровског окупатора могу бити помиловани.

Историчар Чедомир Антић сматра да је одлука Вишег суда очекивана, јер и сам закон каже да не може бити рехабилитован неко ко је сарађивао с нацистичким окупаторима.

– Ипак, предлагачи рехабилитације су указали на неке важне ствари, на пример да Милан Недић није имао фер суђење, зато што је пре тога погинуо под неразјашњеним околностима – каже Антић, за „Новости“.

Он истиче да је идеја правде у соцреализму подразумевала освету, па су тако, поред окривљених, страдали и чланови њихових породица. Такође додаје да одређени кругови друштва потекли од истакнутих комуниста данас имају тенденцију да Недића изједначе са Павелићем или Хортијем.

– Овакво изједначавање није ни поштено, ни прихватљиво, и тенденција му је да се Србија прикаже као „срце таме“ ондашње Европе и прва земља у којој је окончан Холокауст. Не разумем чему такав радикализам као 1945. ако знамо да Недићева управа није учествовала у Холокаусту, као и да су партизани и четници донели више страдања српском народу него Недићева власт. Не разумем ни зашто се и даље тражи српски еквивалент НДХ и откуд толики негативан однос појединих група и појединаца према сопственом народу – каже Антић.

Он додаје да је требало поништити све послератне комунистичке пресуде и поновити суђења. Недић ни у том случају не би био рехабилитован због колаборације са нацистичким окупатором. Међутим, његовим потомцима би била омогућена пуна права.

Праунук Александар (десно) незадовољан пресудом Фото А. Станковић
Праунук Александар (десно) незадовољан пресудом Фото А. Станковић

И Срђан Цветковић из Института за савремену историју сматра да се Недић не може изједначити с Павелићем, Квислингом, па ни с Петеном у Француској, јер није са одушевљењем прихватио место председника владе, нити је с цвећем сачекао Немце као ослободиоце.

– Он се тек после Априлског рата и разарања земље и велике личне и опште трагедије у условима сурових немачких одмазди прихватио тога да седне у „врућу столицу“, око које се нису баш отимали. Правдао је одлуку интересима народа који треба да опстане у условима геноцида у НДХ и хиљада избеглица са окупираних подручја Југославије и реалном претњом распарчавања и оног што је остало од Србије. У условима „сто за једнога“ пропагирао је ред, рад и мир док олуја не прође и покушавао да угуши покрете отпора, сматрајући да провоцирају одмазде – каже Цветковић.

Он, ипак, мисли да би Недић, чак и да је имао фер и поштено суђење, био осуђен због издаје земље. Једино питање је да ли би могао пред судовима у демократској држави да добије временску казну уместо смртне.

И Социјалдемократска партија Србије поздравила је одлуку Вишег суда и у саопштењу навела да се нада да ће процес ревизије историјских чињеница из Другог светског рата, који је узео маха, бити заустављен.

Аутор: В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Недић и окупирана Србија

Недић није рехабилитован | Јадовно 1941.

Наставак процеса по захтеву за рехабилитацију Милана Недића …

Поступак рехабилитације Милана Недића: Јеврејска општина …

Суочавање историчара опречних ставова поводом Недића …

„Рехабилитација Недића би била срамотна и недопустива …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: