fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Суочавање историчара опречних ставова поводом Недића?

Поступак по захтеву за рехабилитацију српског премијера за време окупације у Другом светском рату Милана Недића настављен је пред Вишим судом у Београду

Илустрација, Фото Танјуг
Илустрација, Фото Танјуг

Поступак по захтеву за рехабилитацију српског премијера за време окупације у Другом светском рату Милана Недића настављен је пред Вишим судом у Београду саслушањем историчара Александра Стојановића.

На данашњем суђењу Стојановић је одговарао на питања суда, а његово испитивање биће настављено 25. јуна, када ће му питања постављати пуномоћник предлагача рехабилитације адвокат Зоран Живановић.

Иначе, Живановић је суду предложио да изрши суочавање до сада испитаних историчара чија се становишта не поклапају, односно која су опречна, како би се разјасниле чињенице и противречности.

О том предлогу суд још није одлучио, као ни о предлозима за саслушање још неких сведока, рекао је Живановић за Танјуг.

Поступак за рехабилитацију Недића инициран 2008. године, али је расправа пред судским већем, којој присуствује и јавност почела у децембру 2015. године, од када је суд саслушао четири сведока и пет историчара.

Суд очекује окончање ванпрарничног поступка, проглашења несталог лица за умрло – Божидара Недића, иначе прадеде предлагача рехабилитације Александра Недића и рођеног брата Милана Недића.

Иако није испитано много сведока, поступак је у више наврата био укочен по пар месеци због прибављања одређене документације од служби безбедности и расправе о њима, као и због захтева јеврејских општина да се умешају у поступак и оспоравају враћање грађанских права Недићу.

Суд, међутим, право мешања није дозволио, а ту одлуку је потврдио и Апелацион суд, будући да је ово „једностраначки поступак“ који се води по правилима ванпарничног поступка и нема „друге стране“.

Недићеви потомци затражили су захтевом за рехабилитацију од суда да поништи Уредбу Владе ФНРЈ којом је Милан Недић проглашен за народног непријатеља и на основу које су му одузета грађанска и имовинска права, односно да га рехабилитује.

Милан Недић никада није био осуђен, нити је против њега подигнута оптужница. Наводно је у притвору извршио самоубиство, а никада није објављено где је сахрањен.

Поступак по захтеву за рехабилитацију изазвао је негодовања у јавности, будући да један део грађана сматра да је Недић злочинац и да суд треба да одбије рехабилитацију.

(Тањуг)

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Наставља се процес по захтеву за рехабилитацију М. Недића …

Виши суд: Процес по захтеву за рехабилитацију Недића при крају

Наставак процеса по захтеву за рехабилитацију Милана Недића …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: