fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Недић није рехабилитован

Милан Недић (Фото: Википедија)
Милан Недић (Фото: Википедија)

Виши суд у Београду донео решење у случају колаборационистичког премијера. Остала Уредба из 1949. којом је проглашен за ратног злочинца, када су му одузета права и имовина

Виши суд у Београду одбио је захтев за рехабилитацију Милана Недића, премијера Србије током Другог светског рата – сазнају „Новости“. Решење је написано на стотинак страна, на којима суд образлаже да је увидом у све приложене доказе и након саслушања сведока закључио да се нису стекли правни услови да буде рехабилитован.

То значи да суд није укинуо Уредбу ФНРЈ из 1949. године, којом је колаборационистички премијер проглашен за ратног злочинца, и на основу које су му одузета грађанска права и имовина. На ову одлуку Вишег суда предлагачи сада имају право жалбе Апелационом суду у Београду.

ИСТОРИЧАРИ ГА „ОСУДИЛИ

Од четворо историчара који су давали исказе пред судом, двојица њих јавно су изнела став о Недићевој кривици. Проф. др Милан Ристовић тврдио је да је он говорима подстицао злочине и антисемитизам, а његов апарат учествовао је у хапшењу Јевреја и антифашиста, и стрељањима. Др Александар Стојановић оптужио га је за издају, јер је, супротно уставу, негирао правни субјективитет Краљевине Југославије.

Поступак рехабилитације активно је трајао пуне три године, током којих је одржано 12 рочишта. Прво је одржано 7. децембра 2015, и то је био покушај враћања грађанских права ратном премијеру из трећег покушаја. Наиме, претходна два захтева Српске либералне странке, па после Српског либералног савета и Удружења политичких затвореника и жртава комунистичког режима, суд је одбацио из формално-правних разлога, али су те одлуке укинуте у жалбеном поступку.

Од 2015. саслушано је укупно шест сведока, међу којима су били и, сада већ покојни, Жарко Видовић, чувени историчар и филозоф, бивши скојевац и заточеник Јасеновца и Старог сајмишта, као и монахиња Јевросима из манастира Тројеручица, световно име Босиљка Кујунџић, мајка бившег министра културе Братисалава Петковића. Суду је достављено на хиљаде страна докумената, од којих је највише пристигло из Архива Србије.

Захтев да се „српска мајка“, како су звали Недића, рехабилитује поднели су Српски либерални савет, Удружење политичких затвореника и жртава комунистичког режима и породица Недић. Недић је био на челу Владе националног спаса од августа 1941. до октобра 1944. Предлагачи рехабилитације током целог поступка покушавали су да докажу да за то време није био одговоран ни за Холокауст у земљи, ни за оснивање логора, као ни за масовна стрељања. Тврдили су и да није прекршио међународне конвенције које су регулисале понашање премијера у једној окупираној земљи. Како је тврдио адвокат Зоран Живановић, Влада коју је водио формирана је и радила у складу са тадашњим правним нормама, јер међународно право каже да када нека држава капитулира, нема даље борбе.

Предлагачи су наводили и да је спасао 350.000 Срба из НДХ, 50.000 Словенаца, плус Србе који су бежали од Италијана, Албанаца с Косова, Бугара и Мађара. Изнели су и доказе да је помогао многим ухапшеним скојевцима, иако је био у рату са комунистима, сматрајући их одговорним за масовне немачке одмазде над цивилима у Србији. Међу њима је и редитељ Пуриша Ђорђевић. Да би их спасао сигурне смрти, основао је Завод за преваспитавање српске омладине у Смедеревској Паланци.

Током суђења било је више протеста
Током суђења било је више протеста

Недићева влада распуштена је 4. октобра 1944, а он је два дана касније, са већином министара, пребачен из Београда у Беч, а затим у Кицбил. Британци су га предали југословенским снагама 1. јануара 1946. Према званичној верзији, убио се скоком кроз прозор затвора Озне у Змај Јовиној 21. Недић никада није формално оптужен, ни осуђен.

Аутор: В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Наставак процеса по захтеву за рехабилитацију Милана Недића …

Поступак рехабилитације Милана Недића: Јеврејска општина …

Суочавање историчара опречних ставова поводом Недића …

„Рехабилитација Недића би била срамотна и недопустива …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: