arrow up

Podijelite vijest:

NASTAVLJA SE SUĐENJE MERČEPU

mercep.jpg

ZAGREB, 2. APRILA (SRNA) – Pred zagrebačkim Жupanijskim sudom danas će biti nastavljeno suđenje Tomislavu Merčepu, ratnom savjetniku ministra unutrašnjih poslova, optuženom za ratni zločin protiv civila srpske nacionalnosti na području Zagreba, Pakraca i Kutine krajem 1991. godine, javljaju hrvatski mediji.

Na posljednjem ročištu, tokom ispitivanja svjedoka Steve Brajenovića, Merčepu je pozlilo, zbog čega je rasprava bila prekinuta.

Prije toga svjedočili su i Miodrag Vučković i Nikola Peleš. Nijedan od njih nije direktno teretio Merčepa za zlostavljanja. Vučković, koji je fizioterapeut u Varaždinskim toplicama, govorio je o okolnostima privođenja, tokom kojeg, kako je rekao, nije pretrpio nikakve povrede. Izjavio je da se nije raspitivao o sudbini nestalih roditelja, dodajući da su to bila vremena u kojima su i drugi ostali bez članova porodice.

Peleš je posvjedočio da su mu tada opljačkali ušteđevinu veću od 20.000 njemačkih maraka i ukrali dva automobila. Ispričao je i da su ga prisilili da iskopa jamu u koju je pokopan strijeljani Aleksandar Antić, prenose hrvatski mediji.

Merčep je optužen da je kao komandant rezervne jedinice MUP-a 1991. godine naredio hapšenje i mučenje 52 osobe te ubistvo 43 civila sa zagrebačkoga, kutinskoga i pakračkog područja.

Haško tužilaštvo je prije nekoliko godina dostavilo Hrvatskoj dokaze protiv Merčepa za zločine u istočnoj Slavoniji, uključujući zločine u Vukovaru i u Pakračkoj poljani. Zločini u Vukovaru nisu, međutim, obuhvaćeni ovom optužnicom.

Tomislav Merčep uhapšen je 10. decembra 2010. godine i odmah je smješten u bolnicu, jer je imao posljedice moždanog udara.

 

Izvor: srna

NAJNOVIJE VIJESTI

Gojko Knežević

Rođen 22. 12. 1934. godine u selu Ušivac, kod Knežice, opština Kozarska Dubica,

Mile Vukelja

Rođen 16. novembra 1930. godine u selu Donja Dragotinja, Prijedor Kazuje: Roditelji su

Dobrila Kukolj

Banjaluka Svjedoči: Rođena sam u jednom od najljepših sela ko­je je smješteno na

Svjedoci pakla

Došao je kraj ćutanju o stradanju Srba. U kon­tek­stu pro­mijenjenih istorijskih okolnosti, a

Uvod

Tragao sam za pravim a neupadljivim naslovom za ovu knjigu, jer su za

Rezime

Bez obzira na eventualna reagovanja na ovu knjigu, autor konstatuje jednu tragičnu či­nje­nicu

Vasilije Karan

Banja Luka Kazuje: Koračao sam u koloni koja je vodila u Jase­no­vac. Kolona

Branko Graonić

Rođen 23. novembra 1939. godine u selu Velika Жuljevica, Bosanski Novi Kazuje: Rođen

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​