fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Најтежа рунда разговора о Степинцу

Тема дводневног састанка у Новом Саду јесте улога кардинала Алојзија Степинца током Другог светског рата, а о том питању се ставови СПЦ и Римокатоличке цркве потпуно разилазе

Заседање се одржава у Владичанском двору у Новом Саду (Фото Танјуг/Јарослав Пап)
Заседање се одржава у Владичанском двору у
Новом Саду (Фото Танјуг/Јарослав Пап)

У Новом Саду је почео дводневни састанак мешовите католичко-православне комисије која треба да расветли улогу и одговорност кардинала Католичке цркве у Хрватској Алојзија Степинца током Другог светског рата. Заседање је почело у девет сати, у двору бачког владике Иринеја Буловића, као домаћина скупа. У складу са праксом каква је важила и на претходна два састанка, није предвиђено давање изјава за јавност, већ ће на крају бити објављено заједничко саопштење.

Ово је трећи састанак мешовите комисије, а како је раније најављено, Српска православна црква (СПЦ) изнеће доказе да је католички надбискуп Степинац активно учествовао у стварању Независне државе Хрватске (НДХ) и њеној геноцидној политици.

Сврха рада комисије јесте да се предоче веродостојни и прворазредни документи које свака страна има и да се на основу њих развије дискусија и нада да ће се приближити ставови, рекао је уочи седнице РТС-у Јуре Кришто, историчар и представник Римокатоличке цркве у комисији.

Како је у изјави за Танјуг рекао Никола Кнежевић из новосадског Центра за истраживање религије, политике и друштва, трећа и четврта рунда биће најтежа јер се мишљења и погледи према прошлости овде највише разилазе. Како каже, питање Степинца само је једно у низу које би требало да буде предмет разговора мешовите комисије.

Једно од возила делегације Католичке цркве у Хрватској (Фото Танјуг/Јарослав Пап)
Једно од возила делегације Католичке цркве у Хрватској (Фото Танјуг/Јарослав Пап)

У тексту објављеном на порталу „Аутограф”, хрватски теолог и публициста Драго Пилсел је подсетио да је Степинац за Католичку цркву у Хрватској блаженик откако га је у Марији Бистрици 3. октобра 1998. таквим прогласио папа Јован Павле Други, а и више је жупа које носе његово име.

Закључци рада мешовите комисије, која ће се састати још у Подгорици и Славонској Пожеги, очекују се крајем године, а од њих зависи да ли ће Ватикан прогласити Степинца светим. Комисија је формирана на иницијативу папе Фрање како би укрстила историјске аргументе и расветлила улогу и одговорност Степинца за злочине НДХ током Другог светског рата.

Недостојан светачког ореола

Историчар др Слободан Бјелица, професор на Филозофском факултету у Новом Саду, каже за „Политику“ да је читава биографија Алојзија Степинца пуна контроверзи. „Југословенски добровољац током Првог светског рата постао је, како се види из његових дневничких белешки, огорчени противник Србије у међуратном периоду. Одушевљено и активно је подржао стварање НДХ да би, како је рат одмицао, почео да стидљиво осуђује усташки режим. Пружену руку нове, комунистичке власти прво је прихватио, да би је потом одбацио – што му је и донело заточење. У сваком случају, не видим по којим критеријумима би једна таква личност могла заслужити светачки ореол“, наводи др Бјелица.

С. К.

Аутор: Р. Д.

Извор: ПОЛИТИКА

Везане вијести:

У току седница Мешовите комисије о Степинцу

Може ли Алојзије Степинац бити светац ???

Још мало о разговорима о надбискупу Алојзију Степинцу

СПЦ спремила доказе да је Степинац подржавао геноцид

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: