fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

На прољеће премијера филма „Дара из Јасеновца“

Након осам деценија од страшних злочина у Јасеновцу, најзад стиже пројекат од националног значаја. Најављена је премијера филма „Дара из Јасеновца“, у режији Предрага Гаге Антонијевића.

Филм (Фото:Filmski centar Srbije) -

Филм (Фото:Filmski centar Srbije)

На конференцији за медије одржаној у Влади Србије, чувени српски редитељ Предраг Гага Антонијевић најавио је премијеру свог новог филма „Дара из Јасеновца“ за пролеће 2020. године, када ће се навршити и 75 година од ослобођења логора Јасеновац.

Присутним медијима обратили су се Мајкл Баренбаум, амерички експерт за холокауст и стручни консултант на филму, Јелена Триван, предсједница УО Филмског центра Србије, Предраг Гага Антонијевић, редитељ филма, Наташа Дракулић, сценаристкиња филма, Биљана Чекић, која игра главну улогу дјевојчице Даре и Марко Јанкетић, који у филму игра Вјекослава Луборића.

– Овакав филм потребан је и нама и свету. Осећамо у исто време част и задовољство, али и једно велико бреме, с обзиром на то да желимо да избјегнемо уплитање политике и фокусирамо се на емотивну причу појединца.

Редитељ је нагласио да упркос томе што се филм бави осетљивим темама, незапамћеним страдањима у логору Јасеновац и трагичним историјским чињеницама које по први пут на овај начин приказујемо свијету, он ће такође бити и едукативног карактера, прикладан за приказивање у школским установама.

– У питању је огромна прича о трагедији и злу, која може бити испричана на више начина. Ми смо се определили за причу кроз Дару и њену породицу. Дара је композитни лик, а представља сву дјецу која су прошла кроз слично искуство, па ће и читав филм бити на њеним леђима.

Филм „Дара из Јасеновца“ пројекат је од националног значаја, који је подржао и Филмски центар, чија се председница Јелена Триван, том приликом обратила медијима: „Ово је пројекат иза којег је држава стала, филм који се снима готово искључиво уз помоћ Владе Републике Србије. Осјећам и неку врсту одговорности што као држава нисмо нашли раније времена, интереса, снаге и новца да овакав филм снимимо.

Скоро осам деценија ће се навршити како су се страшни злочини догодили у Јасеновцу, а да Србија није на један историографски и умјетнички начин испричала причу о томе. Драго ми је што ће се то сада десити и што у Филмском центру препознајемо значај националних и историјских тема.“

Мајкл Баренбаум, стручни консултант на филму, истакао је да моћ приче лежи у причи појединаца, у којој видимо како несрећа, убиства и ужаси утичу на једну особу, а нарочито на живот једног невиног дјетета. Професор је поменуо стихове једног пјесника у којима стоји да је смрт детета заправо губитак бескрајних могућности. „То је напад на будућност, јер се дјеца не могу сматрати непријатељима.

Снага филмова огледа се у томе да нас информишу не само интелектуално, већ и да нас емотивно дирну. Кроз личну причу могуће је освијетлити и суочити се са окрутношћу и ужасима који су се десили“, објаснио је професор Баренбаум.

Извор: РТРС

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: