fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Митрополит Амфилохије: Јасеновац најстрашнији жртвеник у Европи

Његово високопреосвештенство митрополит црногорско-приморски Амфилохије изјавио је да је Јасеновац један од најстрашнијих жртвеника на европским просторима у којем су страдала и дјеца.

митрополит Амфилохије Фото: СРНА
митрополит Амфилохије Фото: СРНА

„То је један од оних жртвеника на којем нису полагана јагњад и овце, као што је то рађено у Старом завјету, него су жртвовани људи“, рекао је митрополит Амфилохије на синоћњем отварању изложбе „Свети новомученици јасеновачки у свјетлости Васкрсења“ у крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици.

Митрополит је подсјетио да су у Јасеновцу, осим енормног броја људи, жртвована и дјеца.

„Више од 20.000 имена дјеце је постало познато, оне дјеце која су заједно са својим мајкама била заклана. У Млаки, у Храму Пророка Илије, био је логор специјално отворен за утамничење дјеце и мајки“, рекао је митрополит.

Митрополит Амфилохије је рекао да ова изложба представља једно свједочанставо о Јасеновцу и да за разлику од осталих свједочанстава има потпуно други приступ сагледавању страдања.

„Тај страшни злочин у Јасеновцу догодио се прије седамдесетак година, а наставља се и у наше вријеме. Посебно се наставља тиме што се потомци оних који су извршили тај злочин одричу и данас да се тај страшни злочин догодио, или умањују његов значај“, рекао је митрополит Амфилохије.

Поставка ове изложбе обухвата 28 радова, икона, парафраза икона и биће отворена у наредних неколико седмица.

Изложене иконе дјело су монахиње Марије из женског манастира посвећеног Светом Јовану Крститељу, који се налази на мјесту гдје је некада био логор у Јасеновцу.

Фрескописац Гаврило Марковић рекао је да је изложба конципирана као триптих из три дијела.

„Овом изложбом, Марија нам сведочи о једном страшном страдању једног дела нашег народа, али и о страдању човека уопште у двадесетом веку. Требало је Цркви времена да о овом страдању више проговори, али, Богу хвала то се десило“, нагласио је Марковић.

У умјетничком дијелу програма учествовала су дјеца Школе вјеронауке при Саборном храму Христовог Васкрсења коју воде вјероучитељи Ана Ненадић и Павле Божовић.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: