arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Mediji i reagovanja o skrnavljenju spomenika poklanim Srbima u Čelebiću

U masovnoj grobnici u selu Čelebić nalaze se posmrtni ostaci više od 400 Srba koje su ustaše zaklale, ubile na drugi način ili su ih žive bacale u jamu bezdanku Bikušu.

Sve dok nadležni ne počnu da pronalaze počinioce ponavljaće se nedjela poput skrnavljenja spomen-ploče u Čelebiću kod Livna za više od 400 Srba iz ovog i okolnih sela koje su ustaše ubile 1941. godine, kaže delegat iz reda Srba u Domu naroda parlamenta Federacije BiH /FBiH/ Aleksandar Štrbac.

„Nakon 80 godina od stravičnog zločina u Čelebiću, sljedbenici ustaške ideologije ovim divljačkim činom pokazuju da ni mrtvima ne daju mira, a danas malobrojnim Srbima u Livnu šalju uznemirujuće i zastrašujuće poruke, koje su više nego jasne“, rekao je Srni Štrbac povodom skrnavljenja spomen-ploče u Čelebiću ustaškim simbolima.

Štrbac je podsjetio da ovo nije prvi put da spomen-ploča u Čelebiću bude uništena, podsjećajući da se sličan necivilizovan čin dogodio i 2017. godine, kada je oskrnavljena spomen-ploča podignuta u čast i slavu nastradalim Srbima iz proteklog rata.

On je naglasio da ovakvi događaji ne doprinose zajedničkom životu.

„Sigurno je da ovakvi događaji ne doprinose zajedničkom životu stanovnika ovog kraja i njima se povređuju, ne samo osjećanja Srba, nego svakog čovjeka, koji poštuje svoje i tuđe pretke i uspomene“, naveo je Štrbac.

U masovnoj grobnici u selu Čelebić nalaze se posmrtni ostaci više od 400 Srba koje su ustaše zaklale, ubile na drugi način ili su ih žive bacale u jamu bezdanku Bikušu.

OSTALI MEDIJSKI TEKSTOVI I REAGOVANjA:

https://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=418058

https://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=418145

https://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=418111

https://www.novosti.rs/planeta/region/955633/oskrnavljen-srpski-spomenik-celebicu-ploca-cuva-secanje-ljude-koje-ustase-brutalno-poklale-skoli-bacile-jamu-foto

http://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/linta-covic-da-osudi-nacisticko-skrnavljenje-spomenika-ubijenim-srbima_1199169.html

https://www.blic.rs/vesti/politika/ostecen-spomenik-ubijenim-srbima-u-celebicima/5zjxkkp

https://mondo.ba/Info/Drustvo/a1017153/Oskrnavljena-spomen-ploca-Srbima-ubijenim-kod-Livna.html

https://www.hbz-vijesti.com/koalicija-uvazavanje2-livno-poziva-sve-nadlezne-institucije-da-otkriju-pocinitelje-vandalskog-cina-u-celebicu/


celebic-3.jpg
Vladika_Atanasije_sluzio_parastos_u_Celebicu.jpg

Vezane vijesti:

Kome smeta uspomena na 405 žrtava Čelebića i okolnih sela?

POGLEDAJTE VIDEO: Skrnavljenje spomen-obilježja u Čelebiću uznemirilo javnost


Izvor: OGNjENA MARIJA LIVANjSKA

NAJNOVIJE VIJESTI

Dara Banović

Dara Banović, iz sela Veliko Palančište, opština Prijedor, Republika Srpska, je živi svjedok

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​