fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Критике на нацрт закона о меморијалном комплексу жртвама Холокауста

English

Нацрт закона којим се успоставља нови државни орган за рад на очувању сеćања на жртве Холокауста у Србији добио је критике недуго након што је процурио у јавност, јер наводно игнорише улогу коју је у Другом светском рату имала профашистичка власт у Београду.

Садашњи споменик на Старом сајмишту на месту некадашњег логора у Београду. Фото: Wikimedia/Pinki.
Садашњи споменик на Старом сајмишту на месту некадашњег логора у Београду. Фото: Wikimedia/Pinki.

Активисти за људска права упутили су критике на нацрт закона који се везује за очување сећања на жртве Холокауста у Србији, тврдећи да представља покушај да се прекроји историја, иако су званичници изјавили да се не ради о коначној верзији закона.

Невладине организације сматрају да се с предложеним текстом закона игнорише улога коју је профашистичка власт у Србији имала у хапшењу и одвођењу Јевреја у логор Семлин Јуденлагер у Београду.

У овом логору, који се налазио на Старом сајмишту у Београду, умрло је око 7.000 Јевреја 1941. и 1942. године.

Нови државни орган, чије се формирање најављује нацртом закона, биће надлежан за Старо сајмиште и за Музеј жртава геноцида у Београду, као и за предложене музеје жртава Холокауста и Порајмоса, геноцида над Ромима током Другог светског рата.

Хелсиншки одбор за људска права сматра да овај нацрт закона не кореспондира с историјским чињеницама и да се у њему не спомињу нацистички савезници у Београду.

“Није у складу са историјским чињеницама, у смислу да релативизује страдања јеврејске заједнице током Другог светског рата, јер се не наводи да су они били примарне жртве и да је логор формиран у покушају да се уништи Јеврејска заједница у Србији“, каже за БИРН Изабела Кисиć, извршна директорка Хелсиншког одбора за људска права.

Додаје да је у нацрту изостављена чињеница да је логором до 1944. године управљала нацистичка Немачка. Такође, како наводи, не спомиње се улога Владе Србије из Другог светског рата на челу са Миланом Недиćем, која је била нацистички савезник и чија је полиција хапсила Јевреје и предавала их у руке окупатора.

„Не спомињу се ни антијеврејски ни расистички прописи које је донела Недиćева влада, а који су такође били у функцији Холокауста“, рекла је она.

Комисија за утврђивање програмских садржаја и давања предлога за управљање меморијалним комплексом на Старом сајмишту прошлог месеца је изразила жаљење што је “радна верзија текста закона“ постала предмет јавне критике.

У вези са информацијама које су до сада пласирали медији, директор јерусалимског Центра Симон Визентал Ефраим Зуроф, који је такође на челу међународног саветодавног тела за Старо сајмиште, каже да се ипак не ради о коначној верзији закона.

“Критика је преурањена, јер предлог није готов и коначни нацрт није припремљен. У коначној верзији нацрта биће узете у обзир белешке Јевреја и Рома“, каже Зуроф за БИРН.

Из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, које је надлежно за припрему овог закона, нисмо добили никакав одговор.

Међутим, министар Александар Вулин изјавио је за медије да ćе на Старом сајмишту бити изграђен меморијални комплекс, како су и власти више пута у протеклих неколико година обеćавале.

Харис Дајч, координатор Радне групе за Старо сајмиште испред Савеза јеврејских општина Србије (СЈОС), сматра да се у обзир требају узети предлози СЈОС око музеја Холокауста на овом локалитету.

“Веома нам је жао што нико из Јеврејске заједнице није контактиран током израде закона“, рекао је Дајч за БИРН.

Аутор: Маја Живановић

Извор: БАЛКАНСКА ТРАНЗИЦИОНА ПРАВДА

Везане вијести:

Аутономија за Музеј Холокауста

Доношење закона о Старом сајмишту важно за Србе, Роме и Јевреје

Уклањање Недићевих трагова у злочину холокауста

То је ствар свих нас

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: