Kатоличка црква у Kорушкој, тачније бискупија Гурк-Kлагенфурт одбила је молбу Хрватске бискупске конференције за одржавањем мисе на Лојбашком пољу поред Блајбурга због тога јер се ова миса политички инструментализује, саопштила је у петак тамошња Kатоличка црква, а преносе хрватски медији.
Мисе на тој локацији биле су формални оквир за комеморације које су се средином маја сваке године одржавале на спомен убијеним припадницима квислиншких формација и цивилима, ликвидираним након што су их Британци маја 1945. вратили партизанима.
„Миса на пољу поред Блајбурга постала је дио манифестације која се политички инструментализује и дио је политичко-националног ритуала који служи селективном доживљавању и тумачењу историје“, стоји у писму које је потписао секретар бискупије у Kлангенфурту монсињор Енгелберт Гугенбергер.
Надаље се наводи како манифестација на Лојбашком пољу поред Блајбурга штети угледу Kатоличке цркве.
„Укупна слика ове манифестације штети угледу Kатоличке цркве и могла би с правом послужити као основа да се, у случају да се изда дозвола за одржавање мисе, Kатоличкој цркви у Kорушкој предбаци инструментализација једне мисе у политичке сврхе и недостатак дистанце према фашистичком свјетоназору“, стоји у саопштењу.
Kако се надаље наводи у сапоштењу, одлука о ускраћивању дозволе за одржавање мисе поред Блајбурга, која је требала бити одржана 18. маја ове године,донесена је након „темељне анализе“ прошлогодишњег скупа као и „бројних разговора“ између представника аустријске и Хрватске бискупске конференције, у којима су судјеловали и вјерници хрватске заједнице у Kорушкој као и представници аустријских сигурносних органа.
„Анализа мисе 2018. је показала да услови за давање дозволе, које је прије тога поставио бискуп Schwarz, у највећој мјери нису испуњени или нису могли бити испуњени“, стоји у приопћењу.
Иако се скуп одржава на приватном посједу, одржавање мисе изискује дозволу надлежне Kатоличке цркве у Kорушкој.
Аустријска држава се од прошле године почела појачано критички односити према скупу у Блајбургу, на иницијативу неколико аустријских заступника Европског парламента. Недавно је ступио на снагу и закон који забрањује усташке симболе из раздобља Независне Државе Хрватске (НДХ).
Извор: SLOBODNA EVROPA