fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Коментар: Јасеновац

Потомци највећих усташких злочинаца угледни су грађани, понекад и чланови владе. Настављачи њихове идеологије заштићена су хрватска елита која је пре неколико дана усред тог истог Јасеновца узвикивала „За дом спремни“

Љиљана Бегенишић
Љиљана Бегенишић

И да није учинила никакво друго зло, историја би Независну Државу Хрватску упамтила као најјезивију нацистичку творевину по томе што је једина имала логоре за децу.

Осим ове страхоте, НДХ се истакла и по томе што је пожурила да већ 1941. формира читав низ логора на целој својој територији. Међу њима најпознатији и највећи био је Јасеновац – једини логор којим нису управљали нацисти него Хрвати, место које је постало познато по свирепости према жртвама и начину на који су усташе убијале Србе, толико сурово да су га се и немачки нацисти плашили.

Данас, наши суседи свега тога се не одричу. Потомци највећих усташких злочинаца угледни су грађани, понекад и чланови владе. Настављачи њихове идеологије заштићена су хрватска елита која је пре неколико дана усред тог истог Јасеновца узвикивала „За дом спремни“ – паролу под којом су страдале стотине хиљада људи.

Хрвати, међутим, јадикују да Срби манипулишу бројем страдалих.

– Србима никада није доста – узвикнуо је ову недостојну оптужбу Иван Звонимир Чичак, изасланик хрватске председнице на комеморацији у Јасеновцу.

Колинда Грабар Китаровић подржала га је и затражила да међународна комисија утврди „истину о Јасеновцу“.

Истина је да је у Јасеновцу, једном од пет највећих логора смрти, свирепо убијено најмање сто хиљада људи, и са тим бројем се слажу чак и хрватске институције. Убијено је, дакле, више људи него у Маутхаузену или Дахауу…

Наши суседи, ако не пре, а оно када су ушли у Европску унију, требало је да буду обавештени да је рат завршен, да се историјске чињенице о последицама нацизма не смеју негирати. И тај исти Брисел који иритантно ћути на повампирење НДХ мора да зна да је ћутање једнако – одобравање.

Аутор: Љиљана Бегенишић

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Шта стоји иза Колиндине идеје о бројању жртава Јасеновца?

Колиндина „равна плоча“: Рецепт Загреба да се од логора уништења створи „хотел“

Хајка на мртве

Процјену о броју жртава у Јасеновцу комисија дала већ 1946. године

Формирање комисије за утврђивање „истине о Јасеновцу“ – мазање очију

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: