Međunarodna javnost mnogo više je upoznata sa stradanjima u logorima Aušvic i Dahau, nego u Jasenovcu, pa bi podatke o genocidu počinjenom nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH-a trebalo dodatno predstaviti u najvećim svjetskim centrima. Ovo je jedan od zaključaka Sedme međunarodne konferencije o Jasenovcu, održane u Banjaluci.
Učesnici Konferencije ukazali su da je priča o genocidu nad Srbima, Jevrejima, Romima i ostalim antifašistima nedovoljno zastupljena čak i u srpskim udžbenicima.
Ponavljaju da je nedopustivo da grobna polja, u kojima su tijela više od 700.000 stradalnika, đaci i nastavnici posjećuju isključivo na svoju inicijativu.
„Da u programe škola uđe jedan obaveza, a to je da u toku školovanja svaki đak, bar jednom, prođe kroz jasenovačka stratišta“, apeluje Srboljub Živanović, predsjednik Međunarodne komisije za utvrđivanje istine o Jasenovcu.
Da trenutni međunarodni odnosi pogoduju realizaciji još jednog važnog zaključka Konferencije, upoznavanju svjetske javnosti sa potpunom istinom o genocidu, smatra dugogodišnji srpski diplomata Vladislav Jovanović.
Održavanje Konferencija o Jasenovcu u Izraelu i zgradi Ujedinjenih nacija je, kaže, značajno doprinijelo tom nastojanju. Jovanović predlaže da Srbi istinu o svojim žrtvama genocida, pokušaju uvrstiti u listu svjetskih političkih dobara.
„U čemu treba da budemo inspirisani primjerima Izraela i Jermenije, koji su mobilisali cijeli svoj nacionalni korpus i ostale isntitucije, i tu istinu plasirali u parlamente svjetskih država“, kaže Vladislav Jovanović, nekadašnji ministar spoljnih poslova SR Jugoslavije.
„Jasenovac je po broju žrtava bio treće stratište u Evropi. Po brutalnosti i načinu ubijanja bio je prvi u Evropi“, ističe Vladimir Lukić, nekadašnji predsjednik Vlade Republike Srpske .
Novootkrivene podatke, objavljene na Sedmoj međunarodnoj konferenciji o Jasenovcu inostranoj javnosti će predstaviti učesnici skupa iz Velike Britancije, Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država i Rusije.
„Nije da je srpska tema trenutno tako široko prisutna na našim medijima kao što je bila za vrijeme bombardovanja i ratova devesedestih, ali Rusi koji se osjećaju srbofilima uvijek podržavaju ovave priče“, naglašava Pavel Tihomirov, novinar i publicista iz Rusije.
Na dvodnevnoj, međunarodnoj konferenciji o Jasenovcu stručna javnost je upoznata sa analizama 30 autora.
Održane su dvije panel-diskusije, promovisane tri knjige i postavljena izložba slika ruku preživjelih logoraša.
Izvor: Radio Televizija Republike Srpske
Vezane vijesti:
Konferencija o Jasenovcu – predstavljeni radovi o rasnim zakonima i Alojziju Stepincu
Dodik: Ubijanje Srba u Jasenovcu okarakterisati kao genocid (FOTO)
Zločin u Jasenovcu na međunarodnom nivou okarakterisati kao genocid